Si të kontrolloni motin në Mac shpejt dhe pa instaluar asgjë

Tastiera MacBook

Me raste, ju mund të keni dashur të kontrolloni parashikimin e motit direkt nga Mac-i juaj dhe ndoshta e keni kuptuar që, ashtu si me iPad-et në iOS, nga Apple Ata nuk kanë përfshirë aplikacionin e tyre për të parë kohën në Mac, ose të paktën nuk ka një aplikacion të tillë të disponueshëm natyrshëm për të.

Sidoqoftë, e vërteta është se pa nevojën e hapave shumë të komplikuar ju mund ta kontrolloni shpejt kohën natyrshëm, dhe për këtë arsye pa instaluar asgjë, në macOS, sepse edhe pse siç e përmendëm nuk ka asnjë aplikim, ajo mund të bëhet.

Kështu që ju mund të shikoni motin me Mac tuaj pa instaluar asgjë

Në këtë rast, ka dy mënyra për ta parë kohën në mënyrë maksimale në macOS, të dyja relativisht të drejtpërdrejta, dhe megjithëse është e vërtetë që nuk do të japë detaje shumë të ekzagjeruara, ju do të jeni në gjendje të kontrolloni parashikimin e motit për ditët në vijim, madje edhe në shumë vende:

Përdorni miniaplikacionin e qendrës së njoftimeve

Metoda e parë e disponueshme për këtë është përdorimi widget-i që Apple ofron për qendrën e njoftimeve, e vendosur në këndin e sipërm të djathtë të Mac. Në parim, është një nga ata që aktivizohet si parazgjedhje, por nëse për ndonjë arsye nuk e keni, mund të ndiqni këto hapa për ta aktivizuar përsëri:

  1. Hyni në qendrën e njoftimeve duke shtypur ikonën që shfaqet në fund të shiritit të veglave.
  2. Në fund, klikoni në butonin e thirrur "Redakto", për të shfaqur të gjitha miniaplikacionet që janë në dispozicion për t'u shtuar.
  3. Në të djathtë, provoni lokalizoni atë të quajtur "Koha", dhe më pas klikoni në butonin e gjelbër që do të shfaqet në të djathtë të tij për ta shtuar atë në pamjen e miniaplikatës dhe nëse dëshironi, përfitoni nga rasti ta zhvendosni lart ose poshtë për ta bërë sa më të rehatshëm.
  4. Pasi të keni mbaruar me të, klikoni në butonin "OK" të cilën do ta gjeni në fund të dritares.

Kur e keni atë në vend, nëse është hera e parë që shfaqet, ajo mund t'ju kërkojë hyrje në vendndodhje, në mënyrë që të jetë në gjendje t'ju japë kohën direkt aty ku jeni. Sapo të shfaqet, Thjesht duhet të klikoni në emrin e qytetit tuaj për të parë parashikimin e plotë për ditët në vijim, dhe nëse dëshironi mund të ndryshoni edhe disa cilësime, zgjidhni nëse preferoni të përdorni gradë celsius ose gradë Fahrenheit, apo edhe të shtoni disa qytete në mënyrë që t'i keni të gjitha atje me një shikim.

Koha në qendrën e njoftimeve në macOS

Në këtë mënyrë, çdo herë që dëshironi të kontrolloni motin nga Mac-i juaj, duhet të klikoni vetëm një klikim për të hyrë në qendrën e njoftimeve Dhe voila, ju do të keni absolutisht të gjithë informacionin e nevojshëm meteorologjik të disponueshëm atje.

Pyete Siri për motin

Pa dyshim, opsioni i mëparshëm nuk është aspak i keq dhe do të ndihmojë një mori përdoruesish, por në rast se ju nevojitet vetëm në bazë të veçantë, ose që për ndonjë arsye nuk dëshironi ta keni të aktivizuar në qendrën e kontrollit , ju gjithashtu keni një mundësi tjetër, dhe nuk është askush tjetër përveç Siri, sepse pavarësisht se aplikacioni nuk ekziston, Nëse e keni këtë ndihmës zëri në Mac-un tuaj, do të jeni gjithashtu në gjendje ta kërkoni atë për këtë lloj informacioni dhe kjo do t'ju sigurojë juve pa ndonjë problem.

Përveç kësaj, ndonjëherë është më efikase sesa widget-i i qendrës së kontrollit, pasi Siri nëse dëshironi mund të bëni disa pyetje më precize dhe në parim do t'ju përgjigjet pa ndonjë problem, përveç kësaj, për shembull, mund të kërkoni motin në Madrid pa qenë e nevojshme ta regjistroni atë si qytet më parë, diçka që për fat të keq nuk është e mundur me metodën e qendrës së njoftimit.

Ju mund ta pyesni atë për motin në një mori mënyrash të ndryshme dhe ai duhet t'ju kuptojë, për shembull në vend që ta pyesni "Si është moti?" Ju mund të thoni diçka si "A do të më duhet një çadër sot?" dhe ai do t'ju përgjigjet drejtpërdrejt në pyetjen:

Pyetje të mundshme për Siri në lidhje me motin


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.