Si të konfiguroni Dock për t'u fshehur shumë më shpejt

Në artikullin tim të mëparshëm, ju tregova se si mund të konfigurojmë një version të ri të macOS, në mënyrë që Dock të fshihet automatikisht në mënyrë që të shijoni më shumë hapësirë ​​në ekran, veçanërisht nëse zakonisht punojmë me një MacBook, dhe madhësinë, në vetvete i vogël i ekranit, ai bëhet më i vogël akoma.

Problemi me këtë mashtrim është se sa herë që "thërrasim" Dock duke rrëshqitur miun drejt zonës ku ndodhet, ne mund ta vendosim kudo në ekran, Dock shfaqet pas gjysmë sekonde, pak a shumë, po forma e menjëhershme, e cila në planin afatgjatë dhe nëse përdorim rregullisht, përfundon e dëshpëruar.

Për fat të mirë, shpejtësia e përgjigjes së Dock çdo herë që vendosim miun mbi atë zonë mund të modifikohet në mënyrë që të shfaqet menjëherë dhe jo pas gjysmë sekondës. Për fat të keq, kjo procedurë nuk mund të bëhet përmes cilësimeve të sistemit, kështu që do të duhet të përdorim një komandë terminale që detajojmë më poshtë.

Kjo komandë, ajo që në të vërtetë eliminon animacionin që na tregon pamjen e Dock kur vendosim miun në atë zonë, e cila edhe pse është e vërtetë mund të mos jetë shumë qesharake për disa përdorues, është mënyra e vetme për të përshpejtuar pamjen e saj. Për të përshpejtuar këtë proces, duhet të shkruajmë komandën e mëposhtme në Terminal:

defaults shkruaj com.apple.dock autohide -bool true && defaults shkruaj com.apple.dock autohide-vonesë -float 0 && defaults shkruaj com.apple.dock autohide-time-modifikues -float 0 && killall Dock

Nëse pasi ta kemi provuar, shohim që preferojmë të presim pak më shumë dhe se menuja shfaqet me një animacion të qetë, ne mund t'i rikthejmë ndryshimet përmes komandës së mëposhtme që duhet të shkruajmë gjithashtu në Terminal:

defaults fshij com.apple.dock autohide && defaults fshij com.apple.dock autohide-vonesë && defaults fshij com.apple.dock autohide-kohë-modifikues && killall Dock

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Kevin dijo

    Faleminderit shumë, ka bërë mrekulli për mua.