ESNC organizon një konkurs për aplikacione që përfitojnë nga lundrimi satelitor

Konkursi Evropian i Lundrimit Satelitor (ESNC) Që nga viti 2004, ajo ka dhënë një çmim vjetor për produktet, shërbimet dhe inovacionet që bëjnë të mundur përfitimin e navigimit satelitor në jetën e përditshme. Fondacioni Madri + d për Njohuri organizon pjesëmarrjen e Komunitetit të Madridit në këtë konkurs, i cili do të marrë projekte deri me 30 qershor.

Përveç çmimeve në para, fituesit marrin, mbi të gjitha, mbështetje për zbatimin e mëvonshëm të modeleve të tyre të biznesit. Për ta bërë këtë ata përfitojnë nga bashkëpunimi i ngushtë me rajonet partnere në të gjithë botën dhe partnerë të rëndësishëm institucionalë. Komuniteti i Madridit zë një vend të spikatur në industrinë e hapësirës ajrore spanjolle, pasi pothuajse të gjitha kompanitë në sektor dhe një pjesë e konsiderueshme e burimeve të tij akademike dhe të kërkimit dhe zhvillimit janë të bazuara në Rajon.

Regjistrimi i projektit i hapur deri më 30 qershor 2014

ESNC ka për qëllim individët dhe ekipet nga industria, kërkimi dhe akademia në të gjithë botën. Komuniteti i Madridit, përmes Fondacionit Madri + d për Njohuri, me bashkëpunimin e Grupit Hapësinor të Komunitetit të Madridit dhe Shoqatës Spanjolle të Inxhinierëve të Telekomunikacionit, u ofron fituesve të konkursit të tij rajonal një sërë shërbimesh të vlerësuara në 10.000 euro që përfshijnë inkubacionin, këshillat e specializuara, mentorimin ose pjesëmarrjen në ngjarjet evropiane. Të interesuarit mund të regjistrohen për konkursin nga 1 Prilli deri më 30 Qershor 2014 në www.galileo-masters.eu.

Navigimi satelitor është bërë teknologjia kryesore e shekullit 2020 dhe përfaqëson një treg tërheqës zhvillimi. Sipas vlerësimeve të Agjencisë Evropiane GNSS (Global Navigation Satellite System) (GSA), deri në vitin 11 vëllimi i tregut do të rritet çdo vit me një mesatare vjetore prej 244.000 % në XNUMX milion euro, të cilat mund të jenë veçanërisht të dobishme për fillestarët dhe kompanitë e vogla dhe të mesme me një kapacitet të lartë për inovacion.

image003

Sot është e pamundur të imagjinohet jeta pa navigacion satelitor. Aplikimet variojnë nga navigimi në trafikun rrugor, përmes të ashtuquajturave Shërbime të bazuara në vendndodhje, siç janë Aplikacionet mobile për regjistrimin e aktiviteteve sportive, deri te vendndodhja jashtëzakonisht e saktë në trafikun ajror ose në bujqësi. testet e suksesshme të sinjaleve të Galileos nga Agjencia Evropiane e Hapësirës ESA në pranverën e vitit 2013, pritet një shtysë e re për përdorimin komercial të navigimit satelitor. Shërbimet e para të Galileos (të ashtuquajturat "shërbimet e hershme Galileo") pritet të fillojnë para fundi i vitit. Këto shërbime fillestare përfshijnë, së bashku me një shërbim të hapur (Shërbimi i hapur, OS) me qasje falas në navigacion, pozicionim dhe matje të kohës, shërbime veçanërisht të sakta dhe të qëndrueshme në kërkim -shpëtim (SAR) dhe agjencitë shtetërore (Publike Shërbim i rregulluar akull, PRS).

Fletushka e konkursit: Konkursi ESNC

"Tani, kur kombinimi i teknologjive të ndryshme bën të mundur bërjen e pozicionimit të disponueshëm kudo realitet, sipërmarrësit evropianë, NVM -të dhe industria kanë mundësinë të vendosen në këtë treg të ardhshëm me aplikacione komerciale, bazuar në teknologjitë e pozicionimit dhe navigimit." Nënvizon Matthias Petschke, drejtor i programeve të navigimit satelitor në Komisionin Evropian. "Që nga viti 2004, Konkursi Evropian i Lundrimit Satelitor (ESNC) është bërë forca shtytëse për zhvillimin e produkteve dhe aplikacioneve novatore, bazuar në teknologjitë e navigimit satelitor. Unë veçanërisht dua të inkurajoj NVM -të dhe fillestarët për të përfituar nga kjo mundësi për të bërë të njohura idetë e tyre dhe për të realizuar ".

Çmime në më shumë se 30 kategori, siç është Sfida Universitare

Në ESNC 2014, çmime në më shumë se 30 kategori me një shumë globale prej 1 milion euroMe Përveç çmimeve në para, fituesit marrin, mbi të gjitha, mbështetje përmes rrjetit global ESNC për realizimin e aplikacioneve dhe modeleve të tyre të biznesit në fushat teknike, ekonomike dhe juridike. Ndër fituesit e të gjitha kategorive të çmimeve, një juri e përbërë të ekspertëve të industrisë dhe kërkimit ndërkombëtar zgjedh fituesin global, Galileo Master, i cili merr një shtesë prej 20.000 € dhe një program inkubacioni gjashtëmujor në rajonin e zgjedhjes së tyre.

image004

Në konkursin e këtij viti, pjesëmarrësit mund të zgjedhin nga më shumë se 20 rajone pjesëmarrëse për të marrë mbështetje në zbatimin e idesë së tyre të biznesit, dhe një ide mund të paraqitet për një nga çmimet speciale të veçanta për temën. Kjo formë gjithashtu rrit mundësinë për t'u bërë fituesi global "Galileo Master 2014". Këtë vit subjektet partnere në vijim po bëjnë thirrje për çmime të veçanta: Agjencia Evropiane GNSS (GSA), Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA), Qendra Gjermane për Navigacionin Ajër dhe Hapësirë ​​(DLR), Zyra Evropiane e Patentave (EPO), si dhe Ministria Federale Gjermane për Trafikun dhe Infrastrukturën Dixhitale (BMVI) në bashkëpunim me Ministrinë Federale Gjermane për Ekonominë dhe Energjinë (BMWi). Prototipe për Sfidën e Laboratorit të Gjallë. Sfida e Universitetit ka për qëllim studentët dhe shkencëtarët bashkëpunëtorët. ESNC është organizuar nga Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen.

Takimi Ndërkombëtar i Fillimit ESNC në Konferencën Evropiane të Transportit më 15 Prill në Roterdam

Gjatë takimit fillestar ndërkombëtar të ESNC 2014 më 15 Prill, në orën 16.10:XNUMX dhe në kontekstin e Konferencës Evropiane të Lundrimit (ENC), personat e interesuar mund të informohen drejtpërdrejt nga organizatorët e konkursit dhe subjektet e lidhura me çmime speciale , për kategoritë e çmimeve dhe kushtet e pjesëmarrjes.Hyrja në takimin fillestar është falas.

Konferenca Evropiane e Lundrimit 2014 zhvillohet nga 15 deri më 17 Prill në Qendrën Botërore të Tregtisë (WTC) në Roterdam. Temat qendrore janë navigimi, pozicionimi dhe teknologjitë e matjes së kohës, si dhe inovacionet dhe aplikimet e biznesit. Programi i konferencës dhe procedurat e regjistrimit:www.enc-gnss2014.com

Takim rajonal për të prezantuar projektin më 7 maj në Madrid

Më 7 maj, takimi rajonal për fillimin e projektit do të mbahet në Madrid. Gjatë kësaj ngjarje, Konkursi i Mjeshtrave Galileo - Madrid do të prezantohet dhe mundësitë teknologjike të ofruara nga Sistemi i Lundrimit Galileo do të diskutohen.

Përfaqësues të administratave të ndryshme, kompani dhe organizata ndërkombëtare të konkursit do të marrin pjesë.

Ju mund të gjeni informacionin në lidhje me këtë takim dhe të bëni regjistrimin tuaj në vijim Lidhje.

Data dhe ora: 7 maj - 11:30 e mëngjesit deri në 14:00 pasdite

Vendi: Círculo de Bellas Artes (Sala Valle Inclán) - Alcalá, 42. 28014 Madrid

Regjistrimi: Deri më 7 maj

Më shumë informacion në lidhje me konkursin në www.madrid.galileo-masters.eu

Për të kontaktuar me organizatorët mund të kontaktohen me email, galileo.masters@madrimasd.org, ose me telefon në 917816570


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.