Kontaktet për Mac: mësoni se si të menaxhoni llogari të ndryshme

mbulim-kontakte Në Mac-in tonë kemi aplikacionin Kontaktet. Shërbimi kryesor i tij është të shtoni një numër telefoni ose adresë në mënyrë që të mund të sinkronizohet me kalendarin tonë të disa shërbimeve postare dhe, nga ana tjetër, me pjesën tjetër të pajisjeve. Sidoqoftë, është një mjet thelbësor për aplikime të tjera të tilla si: Posta, Hartat, FaceTime, aplikacionet e Google, etj. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme ta mbani atë të azhurnuar dhe të azhurnuar.

Por Në aplikacionin Kontaktet, ne mund të kemi informacionin e llogarive ose shërbimeve të ndryshme, jo vetëm nga kontaktet tona nga agjenda kryesore, por edhe nga axhendat e tjera dhe këtu mund të përfshijmë të paktën sa vijon: iCloud, Exchange, Google, Facebook, LinkedIn, Yahoo! ndër të tjera. Tjetra ne ju mësojmë të zgjidhni vetëm ata që dëshironi të shihni.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është hapni aplikacionin e kontakteve. Për ta bërë këtë ne do të hapim Launchpad ose Spotlight (hapësira e shkurtër e tastierës Cmd +, nëse e keni të konfiguruar si parazgjedhje) dhe do të shkruajmë "Kontaktet"

Sapo të hapet, në shiritin e menusë, klikoni te Kontaktet dhe zgjidhni preferencat (ose shkurtorja e tastierës Cmd +,). Brenda preferencave, do të shfaqet opsioni i llogarisë. Llogaritë e ndryshme që kemi konfiguruar do të hapen.

preferencat-llogaritë-kontaktet

Bëni kujdes, në këtë pikë nuk është e nevojshme të fshini llogarinë, sepse në këtë rast nuk do të jemi në gjendje ta përdorim atë përsëri deri në një konfigurim të ri. Në vend të kësaj, ne do ta shohim atë Në secilën prej llogarive mund të zgjedhim: të shohim llogarinë ose jo, në aplikacionin e kontakteve. Nëse, për shembull, ne nuk duam të shohim kontakte në Facebook pranë kontakteve në axhendën tonë kryesore, duhet të klikojmë në simbolin e Facebook në të majtë dhe pastaj zgjidh opsionin "aktivizo llogarinë"

kontaktet-zgjedhja-llogaria aktive

Më në fund një kuriozitet. Për disa arsye, ne nuk mund të shohim në Kapiteni Mac OS X kontaktet e TwitterNga ana tjetër, nëse mund të shohim kontaktet e Facebook dhe LinkedIn.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.