Kontrolloni baterinë e pajisjeve tuaja Bluetooth në Mac tuaj

AirPods

Ne të gjithë përdorim Mac-et tona me një pajisje të lidhur Bluetooth. Qoftë tastiera, minjtë apo kufjet. Këto tre janë zakonisht më të përdorurat kur punoni me Mac-un tuaj. Dhe nuk ka asgjë më zhgënjyese sesa mbaron bateria në pajisjen tuaj në aktivitet të plotë.

Nëse këto pajisje pa tel janë nga Apple, mos u shqetësoni se do të merrni njoftimin tuaj përkatës në kohë për të përfunduar seancën tuaj të punës dhe për të karikuar pajisjen. Problemi vjen kur përdorni markat e tjera. komunikimi nuk është më i njëjti dhe nuk ka shumë mundësi për të parë nivelin e baterisë. Por diçka mund të bëhet. Le të shohim.

Me sa duket, MacOS ju lejon të shihni përqindjen e baterisë Bluetooth për pajisjet tuaja të lidhura. Problemi është se shumëllojshmëria e pajisjeve të përputhshme me këtë funksion është shumë e kufizuar. Siç mund ta prisni, ai punon me shumicën e pajisjeve të Apple, dmth Airpods, trackpads, tastierë, minj dhe është i pajtueshëm me disa kufje Beats, por lista është e vogël dhe nuk ka gjasa të rritet së shpejti. Për pajisjet jo Apple, në të vërtetë nuk keni shumë opsione.

Kontrolloni baterinë e pajisjeve Apple

Nëse dëshironi të shihni niveli i baterisë Për pajisjet Bluetooth të bëra nga Apple, ndiqni hapat më poshtë.

 1. hap Preferencat e sistemit.
 2. Klikoni mbi Bluetooth.
 3. Kontrolloni opsionin "Shfaq Bluetooth në shiritin e menusë".
 4. Kjo do të shtojë një icono Bluetooth në shiritin e menusë. Klikoni mbi të dhe do të shfaqet përqindja e baterisë për pajisjet e lidhura Apple. Për iPhone nuk funksionon.

akumulator

Po sikur të mos jetë Apple?

Nëse pajisja e lidhur nuk është projektuar në Cupertino, gjërat ndërlikohen, por gjithçka nuk humbet. Ju mund të jeni me fat. Pajisjet Bluetooth zakonisht janë të afta të shfaqin baterinë e tyre, por kanë nevojë për një aplikacion që shfaq këto të dhëna. Në macOS, akumulator është një aplikacion falas me burim të hapur që mund të shfaq përqindjen e baterisë për pajisjet jo Apple. Nuk është në përputhje me të gjitha pajisjet në treg, por ju mund të jeni me fat dhe juaji është.

 1. Shkarkoni Aplikacioni Akku dhe kopjojeni atë në dosjen Applications.
 2. Hapni aplikacionin dhe një ikonë e re e baterisë do të shfaqet në shiritin e menusë.
 3. Lidhni pajisjen Bluetooth me Mac tuaj dhe klikoni në ikonën e re.
 4. Do të shihni pajisjet tuaja të lidhura dhe nivelin e baterisë së tyre.

Nëse niveli i baterisë së pajisjes që dëshironi nuk shfaqet, është thjesht ajo nuk është i pajtueshëm me aplikacionin, ose që nuk është në gjendje t'i tregojë ato të dhëna. Akku gjithashtu mund t'ju paralajmërojë nëse bateria e pajisjes suaj është e dobët. Shkoni te Shfaq njoftimet dhe zgjidhni nivelin që duhet të shkaktojë një paralajmërim. Për pajisjet Apple, nuk ka ndonjë metodë të integruar për marrjen e sinjalizimeve, kështu që do të duhet të mbështeteni te sinjalizimet e vetë sistemit.

Akku punon me të shumica e kufjeve dhe jo për llojet e tjera të pajisjeve Bluetooth. Nëse keni nevojë të shihni përqindjen e baterisë Bluetooth për një mouse ose kontrollues loje, mund të provoni një aplikacion të quajtur Zana e dhembeve. Nuk është falas. Kushton 5.49 Euro por është i pajtueshëm me më shumë pajisje sesa Akku.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexander dijo

  Përshëndetje. Kam disa pika Xioami Redmi që kur lidhen me iPad ndërhyjnë në sinjalin Wi-Fi, duke e bërë atë shumë të ngadaltë, a dini si ta zgjidhni?