Si të kontrolloni tifozët iMac nga softueri

SSD-Fan-Kontrolli

Shumë përdorues zhyten dhe vendosin të shkëmbejnë hard diskun e tyre të brendshëm të iMac, pavarësisht nëse janë modelet e reja më të dobëta ose ndezësi i dashur prej alumini me tehe të trasha iMac dhe DVD. Megjithatë, jo të gjithë hapat që duhet të ndiqen janë të qarta dhe ka modele të iMac që kanë sensorë që i dërgojnë të dhëna procesorit në mënyrë që ai të menaxhojë si duhet tifozët që makineria ka për të ruajtur një temperaturë të përshtatshme.

Apple, në fillimet e saj, siguroi shumë prej atyre iMac me sensorë të temperaturës që ishin montuar në majë të disqeve të forta që ishin të përfshira në iMac, në një mënyrë të tillë që nëse ndryshonit hard drive për një model të ndryshëm nga ata që vetë Apple mblodhi kompjuteri automatikisht ndezi tifozët vazhdimisht.

Më vonë, me ardhjen e së re iMac me buzë të hollë që janë azhurnuar disa herë derisa të arrijnë modelet me ekran Retina, përfshirja e sensorit të temperaturës është lënë mënjanë në mënyrë që në këta kompjuterë të bëjmë tashmë ndryshimin i diskut të brendshëm të fortë ose nga një HHD ose nga një SSD pa pasur probleme me tifozët.

Tani, nëse iMac që dëshironi të azhurnoni me një SSD për shembull të ketë performancë më të lartë, do të duhet të merrni parasysh që duhet të kontrolloni tifozët me anë të softverit meqenëse disqet nuk furnizohen më me sensorët e temperaturës për të cilët ju kemi thënë ose është e vështirë t'i gjesh ato.

SSD-Fan-Kontrolli-2

Pasi të ndryshoni diskun e ngurtë, gjëja e parë që duhet të bëni kur të filloni përsëri iMac është të kërkoni në Internet për aplikacionin e nevojshëm për ta instaluar dhe kështu të keni një menaxher të diskut të ngurtë sikur të ishte një sensor i temperaturës fizike. Vetë aplikacioni quhet SSD Fan Control dhe ju mundeni shkarkoni falas nga faqja në internet.

Pasi të shkarkohet, gjithçka që duhet të bëni është ta instaloni dhe kur ta ekzekutoni për herë të parë zgjidhni Modaliteti i punës SMART në mënyrë që të funksionojë automatikisht dhe të fillojë vetvetiu për të kontrolluar tifozët që nga momenti kur ndizni iMac. Kështu, do të keni kontroll softuer të funksionimit të adhuruesve të Mac-ut tuaj dhe kështu të jeni në gjendje të përdorni çdo lloj hard-disk të palëve të treta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Matthias Torchia dijo

  Padyshim më e mira që e përdor në iMac 2011 me ssd dhe është luksoze !! Shpresojmë se ka mbështetje për macOS Sierra !!!

 2.   Matthias Torchia dijo

  Padyshim, e përdor më mirë në iMac 2011 me SSD !! shpresojmë të japim mbështetje për macOS Sierra !!

 3.   Fernando dijo

  Mirëmëngjesi Pedro. Do të doja të dija nëse mund të më ndihmoni. Unë kam instaluar SSD Fan Control, pasi që kur ndërroj hard disk një SSD në një iMac të vitit 2009 tifozët nuk ndalen.
  Sistemi operativ është SIERRA

  Problemi që kam është se opsioni SMART që ju komentoni nuk shfaqet dhe që gjithashtu shfaqet në foton e programit.
  A e dini pse mund të jetë?

  Thank you very much,
  Fernando

  1.    Matthias Torchia dijo

   Përshëndetje Fernando, si del, e shkarkuat nga faqja zyrtare?

 4.   JOSE MARIA dijo

  HELLO PEDRO, Unë KAM NDRYSHUAR HDD P SR SSD, DHE Sigurisht Tifozët Tingëllojnë me zë të lartë, Unë KAM I INSTALUAR KONTROLLI I FANVE SSD, POR NUK V NOTNI VESHTI SE B DN AN DIT, Tifozët ndjekin të gjitha pilulat, madje edhe në shfaqjen e NDRYSHIMI N THE NDALIM). KAM BMI T 2011 XNUMX DHE OS SIERRA T HIGH LART WH, ÇFAR C MUND T D BJ?, FALEMINDERIT.

 5.   Luis Alberto Leiva dijo

  Aplikim i shkëlqyeshëm për ata prej nesh që patën nevojën për të azhurnuar Hard Drive. Punon në mënyrë perfekte (modaliteti inteligjent) në një IMac 27 ″ Mid-2010 dhe High Sierra.
  Faleminderit pedro

 6.   gjallëri dijo

  Faleminderit shumë Pedro Rodas, unë kam shkarkuar SSD Fan Control direkt nga lidhja dhe ka qenë një sukses. Ju nuk i dini dhimbjet e kokës që më keni hequr!

bool (e vërtetë)