Shndërroni me lehtësi videot në GIF me krijuesin e video GIF

Për disa kohë tani, shumë janë përdoruesit që kanë filluar të përdorin skedarët në formatin GIF si p.sh. mënyrë e zakonshme për të shprehur ndjenjat tuajaDuke lënë mënjanë, emoticonët që kanë qenë me ne për shumë vite dhe që, megjithë azhurnimet vjetore, shumica e përdoruesve vazhdojnë gjithmonë të përdorin të njëjtat.

Nëse keni parë një film, nga i cili dëshironi nxjerrni një pjesë për ta kthyer në një skedar GIF, ose keni regjistruar një video nga e cila dëshironi të nxirrni një pjesë për të krijuar një GIF dhe kështu t'i ndani me miqtë tuaj, në Mac App Store mund të gjejmë aplikacione të ndryshme që na lejojnë ta bëjmë këtë, por sot po flasim për një në veçanti quhet Krijuesi i Video GIF.

Video GIF Creator është një aplikacion i thjeshtë me të cilin mundemi konvertoni jo vetëm videot në formatin GIF, por ne gjithashtu mund të përdorim një seri imazhesh për t’i kombinuar ato dhe për të krijuar skedarin e dëshiruar. Operacioni është shumë i thjeshtë, pasi ne duhet të ngarkojmë vetëm videon nga e cila duam të nxjerrim seksionin specifik për të krijuar skedarin në formatin GIF, të zgjedhim rezolucionin përfundimtar dhe numrin e kornizave dhe kaq.

Por gjithashtu, nëse na pëlqen të komplikojmë jetën tonë, Krijuesi i Video GIF na lejon ta bëjmë, pasi na lejon gjithashtu modifikoni të dy shkëlqimin, ekspozimin, kontrastin, ngopjen Përveçse na lejon të shtojmë filtra të ndryshëm, siç është ai që na lejon të transformojmë videon në karikaturë me filtrin Cartoon.

Kjo gjithashtu na lejon të shtojmë tekste, tekste që mund t'i vendosim kudo në video, përveçse na lejon vendosni formatin e daljes, ose 1: 1, 4: 3, 3: 2 ose 16: 9. Formatet e videos të mbështetura nga ky aplikacion me: MOV, M4V, MP4, 3GP, 3G2 dhe formatet e mbështetura të imazhit: JPG, JPEG, JPE, JP2, JPX, PNG, TIFF, TIF, GIF, BMP.

Ju duhet të të marrë parasysh disa aspekte kur krijoni skedarë në formatin GIF. E para nga të gjitha është zgjidhja përfundimtare e videos. Në rezolucion më të lartë, madhësia përfundimtare do të jetë më e madhe. E njëjta gjë ndodh me numrin e kornizave për sekondë që vendosim, sa më i madh numri, madhësia përfundimtare e skedarit do të rritet, kështu që duhet të marrim parasysh këto dy aspekte kur krijojmë skedarë në formatin GIF, nëse duam të jemi në gjendje për ta ndarë atë. më vonë nga platformat e mesazheve.

Krijuesi i videos GIF është me çmim 5,49 euro në Mac App Store, është i pajtueshëm me procesorët 64-bit dhe kërkon OS X 10.10 si minimum për të funksionuar.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.