ARM MacBooks mund të mbërrijë më shpejt sesa mendojmë

MacBook Air u mbyll

Ne vazhdojmë të ecim me thashethemet në lidhje me ardhjen e procesorëve ARM në kompjuterët Apple. Për disa javë është thënë vazhdimisht se përpunuesit e rinj do të vijnë nga viti i ardhshëm në disa modele MacBook.

Në këtë rast, ajo për të cilën jemi të qartë është se Apple nuk do të thotë asgjë zyrtarisht deri në momentin e fillimit të saj, por është e qartë se rrjedhjet për ardhjen e saj janë gjithnjë e më këmbëngulëse dhe së fundmi ajo që kemi në tryezë me «problemet me Intel »Dhe të tjerët, sugjerojnë që së shpejti do të kemi këto ndryshime.

Modelet e hyrjes do të jenë të parat që do të hipin në ARM

Ne gjithmonë kemi mbrojtur fuqinë e procesorëve Intel dhe sa mirë ata punojnë në Mac, kështu që nuk pritet të paktën në fazat e hershme që kompjuterët më të fuqishëm të Apple të montojnë këto procesorë ARM. Ne gjithmonë kemi mbrojtur që të parët që do ta bëjnë këtë do të jenë modelet e hyrjes dhe kjo me siguri do të përfundojë në këtë mënyrë.

Me sa duket ne do të shohim MacBook-un e parë të bazuar në krahun e Apple më herët sesa pritej, si dhe disa ekspertë po tregojnë dhe procesori i ri i këtyre ekipeve do të bazohet në çipin A14 që do të përdoret direkt në modelin e ri iPhone 12 që Apple do të prezantojë këtë vit, megjithëse sipas burimeve do të ishte një procesor përmirësuar me më shumë efiçiencë të energjisë dhe dukshëm më të shpejtë.

Timeshtë koha të vazhdojmë të shohim thashetheme dhe ky ndryshim do të ishte vërtet i madh për Apple, pasi nuk ka të bëjë me shtimin e një procesori dhe kaq, ata duhet të të jetë në sinkron me pjesën tjetër të pajisjes kompjuterike dhe me sistemin operativ që në këtë rast është macOS. Do të shohim se sa kohë duhet për ta zbatuar, megjithëse duket se do të jetë më shpejt sesa mendojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Francisco dijo

    Më duket e përsosur që Apple përdor procesorët e saj ARM me MacOS, të cilët përveç energjisë etj, më në fund do të kemi procesorë (kështu që shpresoj) në Macbooks që nuk ju djegin këmbët kur i keni sipër.