Krijoni një rrjet vizitorësh në bazën tuaj të Aeroportit

Rrjeti-vizitorë-aeroporti-0

Një nga tiparet e ofruara nga bazat e Aeroportit të shitura nga Apple është mundësia e krijimit të Rrjetit tonë të Vizitorëve, kjo do të na lejojë ekipe që nuk janë 'të besueshme' brenda rrjetit tonë të brendshëm ata mund të hyjnë në internet dhe të kenë një lidhje por pa pasur qasje të drejtpërdrejtë në shërbime të tjera ose pajisje të rrjetit.

Në këtë mënyrë, kur kemi vizitorë, qoftë në punë ku kemi instaluar bazën tonë të Aeroportit apo në shtëpi, mund të japim një fjalëkalim tjetër në rrjetin tonë Wi-Fi për të hyrë në të ftuarit tanë. E vetmja gjë që do të na duhet është një model aeroporti i barabartë ose më i ri se ai që u shfaq në 2009 ose edhe një router tjetër që e ka këtë tipar, megjithëse do ta shpjegojmë udhëzuesin vetëm bazuar në dobinë e Aeroportit.

Rrjeti-vizitorë-aeroporti-1

Për të aktivizuar rrjetin e mysafirëve, hapi i parë do të jetë të shkojmë tek Shërbimet për të hapur Shërbimin e Aeroportit atje ku jemi do të shfaqë një tabelë të vogël të rrjedhës grafike të rrjetit tonë. Në rastin tim tani unë vetëm kam një Aeroport Ekstrem siç tregohet në imazh, nëse klikojmë mbi bazën mund të shohim adresën IP publike të Aeroportit, adresën private, numrin serik ... Ne vetëm do të duhet të kliko në Redakto për të hapur menunë e opsioneve, ku do të kalojmë në skedën Wireless.

Rrjeti-vizitorë-aeroporti-2

Në atë kohë do të shohim një mundësi për të Aktivizuar rrjetin e vizitorëve, në të cilin do të japim emrin që duam dhe aplikojmë kriptimi qoftë WEP, WPA, WPA2… Në varësi të përputhshmërisë së pajisjeve që do të lidhen, pavarësisht nëse ato janë shumë të vjetra ose jo. Për të përfunduar, mbetet vetëm të konfirmojmë konfigurimin e ri duke klikuar në azhurnimin, në atë kohë baza e Aeroportit do të riniset me udhëheqjen e qelibarit dhe për rreth një minutë, ne do të kemi rrjetin e miqve të gatshëm për ta përdorur atë.

Rrjeti-vizitorë-aeroporti-3

Më shumë informacion - Rikuperoni fjalëkalimin e bazës suaj të Aeroportit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Chavira dijo

  Si mund të krijoj një rrjet vizitorësh kur kam një Aeroport Extreme dhe 2 aeroport ekspres janë të lidhur me të? Rrjeti i vizitorëve është krijuar, por pajisjet nuk mund të lidhen .... shfaqet vetëm mesazhi «Lidhja ...». por ato nuk lidhen. Cfare mund te bej?

 2.   Xavier dijo

  Unë e kisha atë problem për një kohë të gjatë, derisa nuk lidhja AirPort Extreme të gjeneratës së gjashtë si bazën kryesore, dhe kjo është ajo që duhet të krijojë rrjetin e miqve. Aeroportet e tjera që janë pjesë e rrjetit do të kenë atë të mysafirëve. Fatkeqësisht me aeroportet e vjetra si ekipi kryesor nuk do të tërheqë ekipin mysafir. Siç e përmendët, ai qëndron i lidhur por kurrë nuk ia del.