Encrypt email tuaj në Mail me GPGTools

GPGTools-encrypt-0

Kur përdorimi që i bëjmë Postës përfshin dërgimin e informacionit konfidencial ose që mund ta konsiderojmë mjaft private për të qenë në gjendje të lexohet është e mundur që përdorimi i këtij mjeti të jetë një ide e mirë.

GPGTools është një projekt me burim të hapur i bazuar në OpenPGP dhe që do të integrohet në klientin e parazgjedhur të sistemit në gjenerojnë një çelës dhe kështu të enkriptoni postat elektronike që ne i konsiderojmë të përshtatshme.

Screenshot.2013.08.12.a.la.s.11.36.16

Për të filluar ne do të duhet të shkojmë në faqen e internetit të Mjetet GPG për të shkarkuar softuerin dhe për ta instaluar atë në një mënyrë të rregullt, monto imazhin dhe lësho instaluesin. Tjetra, ne do të vazhdojmë të konfigurojmë çelësin tonë brenda keychain të «GPG Keychain Access» që ne do të shoqërojmë secilën nga adresat tona të postës elektronike ose mund të modifikojmë për të caktuar një tjetër për adresë.

Pasi të ketë përfunduar kjo, kur të shkojmë të shkruajmë një email të ri do të jemi në gjendje të shohim se si do të shfaqet një menu në këndin e sipërm të djathtë për të zgjedhur shërbimin e kriptimit dhe një dry për të kriptuar mesazhin së bashku me një kuti "kontrolloni" aktivizoni / çaktivizoni nënshkrimin dixhital.

GPGTools-encrypt-2

Kur emaili i dërgohet marrësit, ai do të mbërrijë në kutinë tuaj postare si një email me një bashkëngjitje me informacionin që përmbahet në të, por në një mënyrë të palexueshme, kështu që nëse nuk keni GPGTools me fjalëkalimin e duhur, ju nuk do të jeni në gjendje të deshifroj mesazhin. të paktën shpejt ose lehtë kështu që kjo bëhet dobësia e madhe e këtij mjeti.

Edhe kështu për një seri kontakti ku ju e dini që ata kanë mjete GPGTool ose të ngjashme, të tilla si gpg4win në dritare, është një mundësi e shkëlqyeshme për të mbrojtur skedarët tuaj.

Më shumë informacion - Si të kriptoni një PDF përpara se ta dërgoni me Postë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.