Encrypt skedarët PDF në Paraqitje

ENCRYPT PDF PARAQYRS

Në këto kohë, ne duhet t'i mbajmë skedarët tanë të sigurt dhe nëse nuk keni mundësinë të keni çelësa në kompjuterin ku punoni ose dëshironi ruani sigurinë e skedarëve tuaj PDF Ne shpjegojmë se si ta zgjidhim atë në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe në vetë OSX.

Duke përdorur mjetin Preview në OSX do të jeni në gjendje të kriptoni skedarët tuaj me një fjalëkalim për të cilin do të kërkohet përdoruesi sa herë që përpiqet të hapë skedarin.

Brenda OSX kemi një mjet të gjithanshëm. Eshte per inspektim, aplikacioni në të cilin OSX hap skedarët PDF si parazgjedhje. Çështja është që kur keni një skedar PDF dhe e hapni me Paraqitje, mund të kaloni orë të tëra duke kërkuar brenda menusë në shiritin e sipërm për opsioni i kriptimit dhe nuk do ta gjeni. Ky opsion fshihet brenda dritares që shfaqet kur klikojmë Ruaj si brenda dropdown Arkivi.

Deri më tani gjithçka shumë logjike dhe e mbështjellë. Problemi vjen kur ju hyni në menunë File dhe kuptoni se nuk ka asnjë mundësi për të ruajtur si ..., kështu që ju nuk do të jeni në gjendje ta kriptoni atë në përputhje me atë që kemi treguar më lart.

Truku vjen këtu. Që të shfaqet opsioni Ruaje si ... duhet të shtypni butonin Çelësi ALT në tastierën tuaj dhe do të shihni se artikulli kopjuar, bëhet Save As ...

MENU RUAN SI

Pasi të klikoni në Ruaj si ... do të shfaqet një dritare në të cilën ne do të jemi në gjendje të modifikojmë emrin e skedarit si dhe ta kriptojmë atë dhe të zgjedhim formatin e tij përfundimtar.

ENCRYPT WINDOW

SHFAQJA E DOSJS SIF modifikuar

Pasi të kriptojmë skedarin, krijohet një kopje e koduar e saj që ka një ikonë me një dry. Nga ana tjetër do të kemi skedarin origjinal pa enkriptim. Sapo hapim skedarin e koduar, shfaqet një dritare që na kërkon fjalëkalimin.

K RERKESA E ENKRIPTIMIT


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.