Kritika e AirTags për mungesë të masave kundër ngacmimit

Apple AirTag paraqiti

Ne nuk kemi dalë në treg për një muaj me AirTags dhe kritikat ndahen njësoj me lavdërimet. Përveç faktit që është një pajisje krejtësisht e re nga Apple dhe se versionet e para gjithmonë priren të sjellin mete ose probleme të tjera, kritikat vijnë kryesisht nga përdorimi i mundshëm i këtyre pajisjeve si elementë për të ngacmuar njerëzit e tjerë. Masat kundër ngacmimit të zbatuara nga Apple nuk duket se janë të mjaftueshme.

AirTags duket se po testohen për funksione të ndryshme nga ato të synuara

AirTags

Ne tashmë po ju tregonim jo shumë kohë më parë se ideja e vendosjes së këtyre pajisjeve gjurmimi i njerëzve ose fëmijëve nuk ishte një ide e mirë. Mund të ketë ndonjë kuptim nëse në një moment për shkak të pakujdesisë kafsha jonë humbet ose fëmija ynë çorientohet dhe ne përfundojmë të mos jemi në gjendje t'i lokalizojmë ato. Por është edhe më keq ta përdorësh me idenë e të qenit në gjendje të monitorosh dikë, ta ndjekësh ose të shohësh se ku po shkojnë. Shtë e vërtetë që për ta bërë këtë, duhet të vendosni AirTag në modalitetin e humbur dhe gjithashtu se do të lëshojë një tingull ... Nuk është e lehtë dhe nuk është bërë për atë qëllim. Sidoqoftë disa njerëz po e konsiderojnë atë Dhe para kësaj, vihet në dyshim nëse masat e zbatuara nga Apple kundër ngacmimeve janë të mjaftueshme.

kohët e fundit Washington Post ka lëshuar një artikull në të cilën thuhet se masat e miratuara nga kompania nuk janë të mjaftueshme. Le të shohim se në çfarë bazohen ata për të pohuar një pohim të tillë.

Geoffrey Fowler i Washington Post, në një raport që heton se si mund të përdoren AirTags ngacmimi i fshehtë, pretendon se Apple nuk e ka bërë mirë punën e saj. Çdokush mund të përdorë njërën nga këto pajisje për të qenë në gjendje të ndjekë dikë.

Le të shohim se si shkuan eksperimenti dhe përfundimet mbi masat kundër ngacmimit

Gjeni një AirTag të humbur me NFC

Fowler vendosi një AirTag për veten e tij dhe u bashkua me një koleg për t'u ngacmuar. Ai arriti në përfundimin se AirTags janë një "mjet i ri i lirë dhe efektiv i ngacmimit".

Masat e Apple përfshijnë alarme të privatësisë për të bërë të ditur përdoruesit e iPhone se një AirTag i panjohur po udhëton me ta dhe mund të jetë në sendet e tyre, së bashku me alarme të rregullta zanore kur një AirTag është ndarë nga pronari i tij për tre ditë. Fowler tha se gjatë më shumë se një javë gjurmimi, ai mori sinjalizime nga AirTag i fshehur dhe iPhone i tij. Pas tre ditësh, AirTag që u përdor për të ndjekur Fowler luajti një tingull, por ishte "vetëm 15 sekonda tingull drite", duke arritur rreth 60 DB. Pastaj ai heshti për disa orë. Ziloi përsëri për 15 sekonda të tjera. Një tingull që mbulohet lehtë nëse ushtrohet pak presion në pjesën e sipërme të AirTag.

Kohëmatësi i numërimit tre ditor ajo rindizet pasi të vihet në kontakt me iPhone të pronarit, kështu që nëse personi që ngacmohet jeton me stalkerin e tij, tingulli nuk mund të aktivizohet kurrë. Fowler gjithashtu merrte alarme të rregullta për një AirTag të panjohur që lëvizte me të nga iPhone i tij, por vuri në dukje se ato alarme nuk janë në dispozicion për përdoruesit e Android. Ai gjithashtu përmendi që Apple nuk ofron ndihmë të mjaftueshme për të gjetur një AirTag aty pranë pasi ajo mund të gjurmohet vetëm me zë, një tipar që shpesh nuk funksiononte.

Përgjigja e Apple nuk ka vonuar të vijë

Kaiann Drance, nënkryetari i marketingut të Apple për iPhone, i tha Washington Post se masat e ndërtuara në AirTags janë një "grup parandalues ​​kryesorë dhe aktivë në industri ». Ai shpjegoi se masat kundër ngacmimit të AirTags mund të forcohen me kohën dhe versionet e reja. «Isshtë një sistem inteligjent. Ne mund të vazhdojmë të përmirësojmë logjikën dhe kohën, në mënyrë që të përmirësojmë paketën e sigurisë. '

Apple zgjodhi një afat kohor tre-ditor para se një AirTag të fillojë të luajë një tingull sepse kompania «Doja të gjeja një ekuilibër midis sigurisë dhe bezdisë së përdoruesit ”. Drance nuk pranoi të thoshte nëse Apple kishte konsultuar ekspertë të ngacmimit në familje gjatë krijimit të AirTags, por tha se Apple është "e hapur për të dëgjuar ndonjë reagim nga ato organizata".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.