Chrome në qendër të vëmendjes për politikën e tij të sigurisë

krom.google

Problemi është se sapo ndonjë përdorues të ketë hyrë në desktop me sistemin ose fjalëkalimin e përdoruesit, ai mund të shohë çdo fjalëkalim të ruajtur në shfletuesin Google thjesht me hapni panelin e cilësimeve.

Ky panel ka një seksion fjalëkalimesh që mund të shihet nga kushdo që tregon fjalëkalimin. fjalëkalim i lidhur me faqen në internet vizituar në mënyrë të qartë siguria është krejtësisht e kompromentuar.

Për shembull, shfletuesi Firefox punon në një mënyrë shumë të ngjashme, por të paktën ka detajet e pyetjes nëse përdoruesi në fjalë është i sigurt se dëshiron të tregojë këto fjalëkalime, por në Safari duhet të futni fjalëkalimin e seancës për të treguar këtë informacion, diçka që për mendimin tim është shumë më e mirë dhe më e sigurt sesa thjesht shfaqja e tij.

Google nuk e ka të qartë sigurinë e fjalëkalimit tuaj. Në një botë ku Google promovon shfletuesin e saj në YouTube, në reklama të ndryshme në kinema dhe në tabela, zhvilluesit nuk janë të qartë me publikun. Marketshtë tregu i shumicës dhe për këtë arsye përdoruesit me një shumicë dërrmuese të cilët nuk e dinë se funksionon në këtë mënyrë. Ata nuk presin që fjalëkalimet e tyre të jenë aq të lehta për t’u parë. Çdo ditë miliona përdorues normalë po ruajnë fjalëkalimet e tyre në Chrome dhe nëse nuk janë të informuar si duhet, kjo nuk është e drejtë.

Nga ajo që shihni për Google nuk është aq e rëndësishme sepse ata thonë se para se të mund të hyni në të, përdoruesi me qëllim të keq duhet të ketë qenë në gjendje të ketë qasje në seancën në të cilën ai dëshiron të vjedhë fjalëkalimet e përmendura dhe të kërkojë më shumë fjalëkalime është thjesht "teatër".

Më shumë informacion - Shfletuesi Omniweb është azhurnuar në versionin 6.0


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jorge dijo

    Zgjidhja është e lehtë. Mos e përdorni atë. Nuk e përdor pikërisht për këtë. Unë kam një fjalëkalim për secilën faqe dhe do të ishte një dhimbje e madhe të vendosja secilën prej tyre në çdo faqe që hyj sepse ruajtja e tyre është e paimagjinueshme.