Si të merrni një prezantim diapozitivësh në Paraqitje

Një nga aplikacionet që ne përdorim çdo ditë në macOS është ai i inspektim, ose të paktën e përdor atë sa herë që hap Mac, ose për të parë një PDF, për të parë foto, për të nënshkruar një dokument ose për të ndryshuar madhësinë e imazheve midis shumë veprimeve të tjera.

Sidoqoftë, me siguri nuk keni ndaluar kurrë të shikoni se Paraqitja gjithashtu ju lejon të bëni një shfaqje të thjeshtë rrëshqitëse në të cilën Ajo ju tregon disa fotografi, duke i kaluar ato një nga një me një zbehje midis njërës dhe tjetrës. 

Për të qenë në gjendje të bëni një prezantim diapozitivësh në Paraqitje, do të duhet të kryeni vetëm hapat e mëposhtëm:

  • Gjëja e parë që duhet të bëni është të zgjidhni fotografitë me të cilat dëshironi të bëni prezantimin nga një dosje ose cilido qoftë vendi ku i keni pritur.
  • Kur të jenë zgjedhur të gjithë, ju klikoni me të djathtën e miut ose trackpad dhe klikoni në Open with…> Preview. 
  • Tani mbetet vetëm t'i tregojmë Preview që dëshiron të bësh një prezantim diapozitivësh me fotografitë që ke hapur, për të cilat duhet të shkosh vetëm në menunë e sipërme dhe klikoni në View> Slide Show

Aplikacioni automatikisht shkon në ekran të plotë duke mbushur boshllëqet me të zezën nëse fotografia është vertikale dhe shfaqja rrëshqitëse fillon me rreth 5 sekonda pritje në secilën prej fotove.

Shtë e qartë se nuk është një zgjidhje e dukshme, por në rast se duhet të lini imazhet të kalojnë në ekranin e Mac tuaj automatikisht kjo është një mënyrë shumë e shpejtë pa pasur nevojë të krijoni asgjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.