Si të kryeni një instalim të ri të macOS High Sierra 10.13

Dëshironi të instaloni macOS High Sierra nga e para? Ne po përballemi me sistemin e ri operativ Apple për Mac dhe pasi ta kemi shkarkuar në kompjuterin tonë, mund të kryhen dy lloje instalimesh: ai që ne e quajmë Update dhe ai që ne e quajmë i pastër ose nga e para.

Në të dy rastet, përdoruesi zgjedh opsionin më të mirë dhe padyshim që gjithçka do të varet nga ajo që ne bëjmë çdo ditë me ekipin tonë, nëse grumbullojmë shumë aplikacione ose dokumente dhe të tjera. Një tjetër e dhënë e rëndësishme në të dyja rastet, pavarësisht nëse azhurnojmë ose instalojmë nga e para, është e detyrueshme të krijojmë një kopje rezervë të Mac-së tonë në Time Machine ose të ngjashme, kështu që do të shmangim dhimbje koke nëse diçka shkon keq.

E vërteta është se ky lloj azhurnimesh të rëndësishme këshillohet t’i bëni ato nga e para edhe pse nuk është një kërkesë thelbësore, dmth. Nëse nuk doni të instaloni macOS Sierra nga e para, thjesht shkarkojeni atë nga Mac App Store dhe klikoni mbi instalimin. Ne ju këshillojmë të instaloni nga e para për të eleminuar çdo aplikacion tjetër të çinstaluar, gabime ose ndonjë gjë që mund të dëmtojë përvojën me versionin e ri të sistemit, por vazhdo që nuk është e detyrueshme, ne mund të azhurnojmë dhe të shkojmë.

Instalimi nga e para

Në këtë rast, ajo që ne do të bëjmë këtë vit është të lëmë mënjanë një mjet që na ndihmon të krijojmë diskun boot nga një USB ose disk i jashtëm me të paktën 8 GB hapësirë ​​ruajtëse dhe ne do ta bëjmë atë nga Terminali. Gjëja e parë që do të bëjmë është shkarkoni macOS High Sierra nga App Store, Kur të përfundojë shkarkimi, ne nuk do ta instalojmë, do ta mbyllim instaluesin duke shtypur cmd + Q.

Sapo të fillojë shkarkimi, ne mund të vazhdojmë me procesin e instalimit nga e para dhe është shumë e thjeshtë. Formatoni dhe riemërtoni USB në pastaj hapemi Terminal dhe ne kopjojmë kodin që të lëmë këtu më poshtë, ai do të na kërkojë fjalëkalimin tonë, ne e fusim atë dhe vazhdojmë.

sudo / Applications / Install \ macOS \ High \ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / Untitled –applicationpath / Applications / Install \ macOS \ High \ Sierra.app

Gati, tani kemi krijuar instaluesin duhet vetëm të presim që macOS i ri High Sierra të kopjohet në USB. Formatimi do të bëhet automatikisht dhe ne vetëm duhet të formatojmë diskun tonë të brendshëm aty ku është sistemi i vjetër operativ, domethënë macOS Sierra. Pastaj thjesht me USB ose disk të jashtëm të lidhur në Mac, ajo që duhet të bëjmë është boot duke shtypur Alt dhe instaloni sistemin e ri macOS High Sierra.

Azhurnimi i pajisjeve

Nëse duam mund ta kalojmë instalimin nga e para, thjesht azhurnimi i Mac-ut nga Mac App Store. Ajo që bën është instalimi i sistemit mbi atë që kemi dhe megjithëse është e vërtetë që Apple nuk na pengon të bëjmë këtë lloj azhurnimi, nëse kemi shumë skedarë, aplikacione dhe të tjerë në Mac, me kalimin e kohës mund të shkojë diçka tjetër ngadalë Ne gjithashtu njohim njerëz që kurrë nuk kanë bërë një instalim të pastër ose gërvishtës në Mac-et e tyre dhe nuk kanë pasur probleme.

Në çdo rast, azhurnimi i Mac është i thjeshtë dhe thjesht duhet të ndjekim atë hapat e treguar nga instaluesi i macOS High Sierra. Ne mund të shohim se ato janë shumë të thjeshta dhe në thelb është për të dhënë: tjetër - tjetër - tjetër.

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se rezervimi në këto raste është gjithashtu i rëndësishëm, ne mund të pësojmë një ndërprerje të papritur të energjisë ose prishje tjetër që prish pasdite dhe sidomos dokumentet që kemi në kompjuter, kështu që para se të klikoni butonin e azhurnimit Pas shkarkimit, është e rëndësishme për të kryer një rezervë duke përdorur Time Machine ose çfarëdo mjeti tjetër që duam. Nëse keni dyshime mund të përdorni seksionin e komenteve.

Më në fund, bëjeni të qartë se instalimet nga e para mund të jenë disi më të komplikuara Për ata përdorues që nuk janë të njohur me Mac ose që sapo kanë blerë pajisjet, kështu që me të vërtetë nëse kohët e fundit keni një Mac nuk keni pasur kohë për ta "ngarkuar atë mut" kështu që është më mirë të azhurnoheni direkt dhe nuk do të keni ndonjë problem me të dhe pajisjet tuaja do të funksionojnë në mënyrë perfekte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

34 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alvaro dijo

  Përshëndetje, unë kam një Imac nga 2013 dhe pasi formatova kompjuterin dhe u përpoqa të rinstaloj OSx, sistemi më tregon se Sierra nuk është i disponueshëm në App Store ...

  Dhe tani që?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Pershendetje Alvaro,

   e keni të vendosur USB-në bootable? ke wifi aktiv?

   Në çdo rast, nëse keni ndjekur hapat, duhet të funksionojë për ju, përndryshe gjithmonë mund të instaloni përsëri nga rezervimi i Time Machine.

   Ju tashmë na tregoni

   1.    Alvaro dijo

    Përshëndetje, nëse kam Wi-Fi aktiv por nuk kam një USB të krijuar ose një kopje në Time Machine… dhe kompjuteri është formatuar tashmë.

    1.    Jordi Gimenez dijo

     Shikoni, ne gjithmonë paralajmërojmë për rezervime huh!

     Provoni të fikni Mac dhe kur të fillojë shtypni Option-Command-R, pastaj azhurnoni në versionin më të fundit të macOS që është i pajtueshëm me kompjuterin tuaj

     ju na thoni

     1.    Alvaro dijo

      Fakti është që unë i kam të gjitha skedarët e mi të rëndësishëm të sigurt, por doja të instaloja përsëri sistemin operativ nga e para ... Unë ndoqa hapat duke filluar me Command + R por kur kërkoja në App Store OS nuk ishte më i disponueshëm ... nëse do të vija të dijë që kjo nuk mund të ndodhë më ndodh të formatoj të vërtetën.


 2.   Borja dijo

  Mirë Unë kisha një pyetje, unë kam një Macbook Pro 2012 dhe doja të instaloja nga e para, unë kam dy disqe të forta, një SSD në të cilën kam të instaluar sistemin dhe aplikacionet dhe një HDD tjetër në të cilin më pëlqejnë fotot, muzika dhe të tjerët , kryeni instalimin nga e para, a janë pastruar të dy disqet? Apo do të formatohej vetëm ssd?

  1.    Alvaro dijo

   Përshëndetje, nëse kam Wi-Fi aktiv por nuk kam një USB të krijuar ose një kopje në Time Machine… dhe kompjuteri është formatuar tashmë.

  2.    Markseri dijo

   I dashur, thjesht formatoni SSD-në, tjetri nuk është i nevojshëm

 3.   Jordi Gimenez dijo

  Përshëndetje Borja, duhet të formatosh vetëm diskun në të cilin ke OS, mos e prek tjetrin.

  regards

 4.   Alvaro dijo

  Përshëndetje përsëri, po përpiqem të bëj një usb në një tjetër kompjuter me sierra dhe kur ta ngjis vijën në terminal më thotë.
  Duhet të specifikoni një shteg vëllimi.
  Kam provuar disa herë ...

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Kjo komandë është për krijimin e instaluesit për macOS High Sierra, jo për macOS Sierra

   regards

 5.   Alex dijo

  Në të vërtetë komandat tuaja janë të gabuara, kërkoni rrugën e vëllimit

 6.   Alex dijo

  E sakta është
  "Sudo / Applications / Install \ macOS \ High \ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / Untitled –applicationpath / Applications / Install \ macOS \ High \ Sierra.app"

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Duket si një anomali në skenare kur shkruani kodin me dorë, apo jo?

   Dhe komanda është e njëjtë në të dy rastet

   të fala

   1.    Alex dijo

    Në fakt, unë e kopjova dhe ngjit atë, ai që vendosa është korrigjuar tashmë, unë tashmë kam instaluesin tim usb 😛 Tks!

 7.   Winston duran dijo

  Përshëndetje!!!
  Unë kam një iMac në fund të vitit 2009, kam të instaluar macOS Sierra dhe kur përpiqem të azhurnoj në macOS High Sierra, kam një gabim was Pati një gabim gjatë verifikimit të firmuerit

  a ka ndonjë zgjidhje për këtë problem ???

  1.    i ngarkuar dijo

   Winston hi, bëj një kontroll të ndihmës së parë në OS X dhe kontrollo azhurnimin e lartë të sierrës ose shkarkoje përsëri. të fala

   1.    Winston dijo

    Faleminderit i ngarkuar,
    Unë e kam bërë atë dhe madje kam regjistruar usb për ta instaluar nga 0, por instalimi nuk mbaron kurrë dhe më kthen përsëri për të rivendosur sistemin.
    Mund të jetë që SSD (SanDisk) nuk është i pajtueshëm dhe kjo është arsyeja pse po e jep atë gabim apo nuk më lejon të instaloj?

    Pershendetje,

 8.   Anas dijo

  Karakteret para direktivës «vëllimi» janë të gabuar; Duket se të gjitha faqet e internetit e kopjuan atë nga një burim i gabuar. Për ta korrigjuar atë, hiqni vizën tashmë të disponueshme në tekst dhe zëvendësojeni me dy vija të reja. Ju mund të përdorni sa vijon:

  sudo / Aplikimet / Install macOS High Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / Untitled –applicationpath / Applications / Install macOS High Sierra.app

 9.   Manu dijo

  Përshëndetje,
  Kur bëhet fjalë për fshirjen e diskut kryesor (SSD) nga Disk Utilities, duhet të vendosni AFPS ose macOS Plus (me regjistër)?
  Ju faleminderit.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Nëse është SSD, mund të vendosni AFPS ose macOS Plus, kë të dëshironi

   Menaxhimi i skedarëve me SSD thotë se Apple është më i shpejtë dhe më i mirë me AFPS

   Një përshëndetje

  2.    Markseri dijo

   Manu pasi lexon disa forume rekomandon vendosjen e macOS Plus (me regjistrim) sapo të përfundojë instalimi nëse kontrolloni hard diskun tuaj se shfaqet me AFPS

 10.   Francisco Valenzuela-Rojas dijo

  Natën e kaluar unë krijova një makinë usb përmes terminalit, kontributi vlerësohet. Sidoqoftë, mendoj se do të pres disa ditë, sepse ka programe që nuk funksionojnë me këtë azhurnim të ri.

 11.   Winston dijo

  Përshëndetje!!

  Kam parë që disa përdorues kanë të njëjtin problem që po paraqes tani, u përpoqa ta azhurnoj, por më jep një gabim verifikimi të Firnware. Regjistrova një USB për të bërë instalimin 0, por asnjëherë nuk mbaroi së instaluari dhe më dërgoi në ekranin e rivendosjes.

  1.    JEZUS ALONSO dijo

   E njëjta gjë e saktë më ndodh në një makpro 2013 me një owc ssd 1tb, unë jam përpjekur të azhurnoj vetëm dhe ose dhe nga e para nuk kam arritur ose kam mbetur në një ekran me një dosje dhe një pikëpyetje brenda duke ndezur.

 12.   raul dijo

  Përshëndetje, në macbook pro tim nga 2012, instaluar sierra të lartë nga e para në një ndarje, rezulton se disa çelësa nuk punojnë, kur nga sierra nuk ka asnjë problem me tastierën, ndonjë ide? faleminderit shumë

 13.   gardel9 dijo

  Mirë Dua të shkarkoj High Sierra për të përdorur një SSD të jashtëm si disk kryesor i iMac tim. Fakti është që unë tashmë e kam të instaluar dhe nuk më lejon ta shkarkoj përsëri. Si mund ta bëja që të filloja të gjithë procesin më vonë?
  Falënderim

 14.   gilberto dijo

  Kur instaloj Sierra të Mac OS të lartë, do të më kërkojë një llogari iCloud, sepse nuk e kam, gjoja kur instaloj nga e para është sikur ta kisha blerë si të re.

 15.   gilberto dijo

  Kur instaloj Sierra të Mac OS të lartë, do të më kërkojë një llogari iCloud, sepse nuk e kam, gjoja kur instaloj nga e para është sikur ta kisha blerë si të re.

 16.   Alan dijo

  Përshëndetje. Si po formatoja një Macbook Pro por në kohën e instalimit OS mbetet në mes dhe nuk e instalon më. E kam lënë me ditë të shoh nëse funksionoi por jo. Gjithashtu ndryshojeni hard diskun për një tjetër që kisha por që nuk më lejon të formatoj Mac OS (me regjistër).

 17.   Miguel dijo

  Përshëndetje

  Na vjen keq për rrëmujën ... a e dini nëse ka ndonjë problem instalimi nga e para në një ndarje që tashmë është APFS? Faleminderit

  në një iMAC në fund të vitit 2013, unë krijoj USB dhe gjithçka në rregull. Filloj me ALT, zgjedh USB ... Dhe pas disa minutash kam një ekran të zi që alternohet midis miut dhe tastierës (dhe nuk e njeh miun)

  Total, që nuk mund ta ... Atëherë unë rinis COmand + Option + R ... dhe pastaj nëse fillon të funksionojë. Më pyet se çfarë dua të bëj dhe unë formatoj SSD-në që ta instaloj nga e para. Çështja është që SSD tashmë e kishte atë si APFS ... Instaloni, por unë shikoj në regjistër dhe ka shumë gabime, veçanërisht në lidhje me AFPS ... Gjithsej, pas rreth 15 minutash thotë se ka një gabim, dhe nuk instalon asgjë.

  Unë përsëri bëj të njëjtën gjë, dhe rezultati është i njëjtë; dhe nuk mund ta riformatoj SSD në MacO me regjistër registry nuk do të lejojë.

  Në fund më duhej të rikuperoja nga interneti, dhe pastaj TimeMachine ... dhe natyrisht, asgjë për të instaluar nga e para

  1.    Engjëll dijo

   Përshëndetje Miguel; Gjëja e parë që llogaritni më ndodh gjithashtu (jam pothuajse e lumtur që nuk jam i vetmi) dhe me të njëjtin model iMac (fundi i vitit 2013) dhe gjithashtu me një hard disk SSD (në rastin tim e ndryshova atë në një Apple SAT dhe ata më vendosën një jozyrtar) (çfarë nuk e njeh miun pas zgjedhjes së ndarjes së instalimit USB).

   Unë madje hapa një bisedë me Apple SAT dhe përfundova duke e çuar atë në një SAT fizik (kisha tre ditë derisa të skadonte Kujdesi Apple); Në asnjë nga dy rastet ata nuk e zgjidhën atë ose e zbuluan atë si një gabim, kështu që atje e kam në shtëpi, gjithçka funksionon në mënyrë perfekte përveç atyre detajeve të vogla.

   Kur e formatoj me Control-Alt-R nuk kam pasur më problem, për fat të mirë, gjithmonë në formatin APFS.

   Sidoqoftë, në macbook-un tim 2016 nuk ndodh asgjë e tillë dhe gjithçka funksionon normalisht; iMac gjithashtu e bëri atë pa probleme përpara se të azhurnohej në High Sierra dhe APFS.

   Përshëndetje dhe fat të mbarë.

 18.   antonio dijo

  Përshëndetje Emri im është Antonio. Ju lutem shikoni nëse mund të më ndihmoni, ju falënderoj paraprakisht.
  Unë kam një mini mini Yosemite me sistemin operativ Sierra, kam shkuar për ta azhurnuar dhe duke parë që u desh shumë kohë për ta fikur, tani nuk fillon.
  Keni një tastierë që nuk është molla është një Besim normal.
  Unë kam kopje rezervë të një hard disk të jashtëm, por nuk mund të boot nga disku.
  Ju lutem ndihmë.

 19.   M. Jozef dijo

  Përshëndetje, emri im është M. José. Sapo bleva një MacBook Pro dhe nuk e di nëse mund të instaloj programe të përdorura më parë si print artist dhe corel (mendoj se përdor një sistem tjetër operativ). Nëse është e mundur do të doja të më tregonit si ta bëj.
  Ju falënderoj shumë për ndihmën tuaj