Kthehuni tek macOS High Sierra nga macOS Mojave

macOS_High_sierra_icon

Kur do të takojmë një muaj të versionit përfundimtar të macOS Mojave, ne gjejmë përdorues që vlerësojnë mundësinë e kthehu në një version të mëparshëm të sistemit, për shembull, macOS Lartë Sierra. 

Arsyet për këtë përmbysje mund të jenë të shumta. Zakonisht ka të bëjë me probleme me versionin aktual të një aplikim që ju përdorni mbi një bazë të përsëritur, ose për disa problem me çdo lidhje lloji i harduerit. periferikësh që nuk janë përshtatur ende me versionin e fundit të macOS-it të pranishëm ose për asnjë arsye të dukshme, kthehuni në versionin High Sierra pasi është një version më i qëndrueshëm. 

Kthimi në versionin e mëparshëm të macOS High Sierra nuk është i vështirë, por kërkon disa hapa dhe kohë për të shkarkuar programin dhe për ta instaluar atë. Për këtë duhet të ndërmarrim hapa të ndryshëm.

Para së gjithash, trokitni lehtë mbi shkarkoni softuerin macOS High Sierra. Ne duhet të shkojmë në Mac App Store. Nëse kërkoni macOS High Sierra nga Mojave, ajo nuk do të shfaqet. Kjo pasi Apple nuk siguron një sistem operativ më të vjetër se ai i instaluar aktualisht. Por është gjetur, nëse shkojmë në blerjet tona, brenda Mac App Store. Klikoni te shkarkimi, në anën e djathtë.

Kjo shkarkim do të qëndrojë në aplikacionet e dosjeve të Mac tonë. Identifikimi i skedarit është shumë i lehtë, emri i tij është Install macOS High Sierra. Me këtë skedar, mund ta përdorni për të: krijoni një instalues boot macOS High Sierra, instaloni skedarin në një aplikacion virtualizimi nga sistemet operative si paralelet.

Meqenëse nuk është një skedar i ekzekutueshëm, ne nuk mund ta instalojmë thjesht. Në këtë rast, ne mund të mbështetemi në një versioni i mëparshëm i rezervimit të Time Machine, të cilin e kemi bërë me High Sierra instaluar Opsioni i fundit është ruajtja e skedarit që kemi shkarkuar në një disk të jashtëm dhe kryerja e një instalim i pastër. Ky opsion rekomandohet në rastin e marrjes së një kohe të gjatë pa u bërë, pra versionit në version, ose ne instalojmë dhe çinstalojmë shumë aplikacione. Duhet të keni parasysh që instalimi i pastër heq të gjithë përmbajtjen e pajisjeve tona, ju zgjidhni se cili opsion është më i mirë për interesat tuaja.


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   etn dijo

  High Sierra ose ndonjë sistem operativ i mëparshëm nuk shfaqet në seksionin e blerjeve në dyqanin e maceve.

 2.   Alexander dijo

  Kam pasur këtë surprizë të pakëndshme, pasi provova dhe pashë që Mojave ka shumë probleme me aplikacionet multimediale, vendosa të zbres në High Sierra, e cila dikur bënte mrekulli dhe tani nuk mund ta shkarkoj imazhin për të kryer një instalim të pastër. Shkarkon vetëm një ekzekutues prej 22 Mb që më pas kryen një shkarkim prapa dhe më pas instalohet në Mojave, dhe kjo nuk është ajo që unë dua. Apple gjithnjë e më shumë zbaton politika më të ngjashme me "politikanët e shtetit" duke lënë mënjanë përdoruesit që paguajnë pagën e tyre ...

 3.   Pedro Rodriguez dijo

  Shmangni blerjen e IMAC RETINA 21,5 inç 4K 2017, është shumë i ngadaltë por gjëja më e keqe është se NUK është e mundur të bëni një kopje rezervë skedarët janë të tipit APFS, në një hard disk të jashtëm çfarëdo qoftë ajo dhe madje edhe Mac Capsule I keni një Mac të vjetër me High Sierra të instaluar dhe bën mrekulli në krahasim me Mojave, natyrisht nëse përpiqeni të azhurnoheni në Catalina dhe nuk del për të parë se çfarë bëni, më vjen keq që e bëra këtë blerje