Ku ruhen të gjitha fjalëkalimet e shfletimit të Safari?

fjalëkalimet-safari

Për të sapoardhurit në macOS Sierra dhe për veteranët e OS X, ne do t'ju tregojmë se si menaxhohen fjalëkalimet në Safari ndërsa ditët kalojnë dhe ne po hyjmë në faqe të ndryshme në internet që kërkojnë vërtetim duke përdorur fjalëkalime. 

Me atë që sot do t'ju tregojmë, në çdo kohë që dëshironi të dini se cili është fjalëkalimi që vendosni në një faqe të caktuar për të hyrë në internet, do të jeni në gjendje ta këshilloni atë dhe në këtë mënyrë duke mos pasur nevojë të kaloni nëpër procesin e lodhshëm të rivendosjes së fjalëkalimeve në ato faqe në internet. 

Ndërsa vizitojmë faqet në Internet, shfletuesi Safari pyet nëse doni që ai të ruajë fjalëkalimin në bazën e të dhënave, në mënyrë që kur të vizitoni përsëri uebin, ai të plotësojë fushën e fjalëkalimit automatikisht. Me ardhjen e iCloud, Apple i dha një kthesë botës së fjalëkalimeve në OS X, tani macOS Sierra, me iCloud Keychain, një sistem që ajo që bën është të ruajë fjalëkalimet jo vetëm në vend, por në renë iCloud në mënyrë që cilido pajisje që po përdorni të mund të përdorni fjalëkalimet e ruajtura paraprakisht.

Sidoqoftë, ajo që duam t'ju tregojmë në këtë artikull është thjesht ku ruhen fjalëkalimet dhe emrat e përdoruesve i faqeve të internetit që vizitoni në Safari për Mac. Kolegu ynë Ignacio Sala na foli në atë kohë si funksionon Keychain iCloud.

Verifikoni dhe riparoni keychains-os x-talagent-0

Në rastin e Safari në macOS Sierra ose në OS X, për të parë fjalëkalimet që kemi ruajtur do të duhet të hapim shfletuesin Safari, pastaj të shkojmë në menunë e sipërme dhe të hyjmë brenda Safari> Preferencat> Fjalëkalimet . Do të shohim që sistemi na tregon një dritare në të cilën mund të shohim faqen e internetit të vizituar, emrin e përdoruesit që përdorim dhe fjalëkalimin, i cili tregohet në një mënyrë të fshehur. Të jetë në gjendje të shohë fjalëkalimin e secilës prej faqeve të internetit duhet të klikojmë në dry të poshtëm dhe të fusim fjalëkalimin që kemi vendosur në Mac-in tonë.

Në këtë mënyrë ju mund të shikoni në faqet e internetit për të cilat keni regjistruar emrat e përdoruesit dhe fjalëkalimet që keni përdorur më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.