Kini kujdes për sinkronizimin e dokumentit të ri iCloud në macOS Sierra

makos-sierra

Pak nga pak po ju tregojmë gjëra për të rejat e së re MacOS Sierra. Tashmë në një artikull të mëparshëm kemi folur për mënyrën e re të punës që mund të aktivizohet sapo të instalohet macOS Sierra. Ne po flasim për mundësinë që tani ekziston që ju të mund të keni qasje nga kudo me pajisjen tuaj iOS ose nga çdo Mac ku identifikoheni me Apple ID në skedarët në dosjen Documents dhe skedarët që keni në tavolinën e punës. 

Në këtë mënyrë, Apple po përfshin më shumë mundësi për të kursyer në hapësirën që ne kemi kontraktuar në renë iCloud. Sidoqoftë, pasi e keni përdorur këtë funksionalitet të ri për disa ditë, Ne duhet t'ju paralajmërojmë se çfarë mund t'ju ndodhë nëse e aktivizoni dhe tani vendosni të ndaloni përdorimin e tij.

Kur instaloni macOS Sierra, gjëja e parë që sistemi i ri ju pyet kur fillon për herë të parë është nëse duam të aktivizojmë ruajtjen e skedarëve nga dosja Documents and Desktop në cloud iCloud. Opsioni është zgjedhur kështu që nëse e pranojmë, të gjitha skedarët do të ngarkohen në renë e Apple. që keni në të dy vendet.

makos-sierra

Në të njëjtin mesazh ju jeni të informuar për hapësirën që këto skedarë do të zënë në renë iCloud. Ne duhet të marrim parasysh se çfarë plani ruajtje kemi kontraktuar në iCloud në mënyrë që të mos mbingarkohet kur fillojmë të ngarkojmë skedarë. Nga ana tjetër duhet të marrim parasysh Po sikur ajo që bëjmë të kemi disa kompjuterë me macOS Sierra Dhe ky opsion është aktivizuar, çfarë do të ndodhë është që Dokumentet dhe Dosjet Desktop të të dy kompjuterave do të bashkohen në mënyrë që të dy të keni mundësi të keni të njëjtat skedarë të arritshëm.

Tani, unë do të të tregoj se çfarë më ka ndodhur. Kur bëra instalimin e sistemit, unë pranova këtë mënyrë të re të punës për ta provuar atë dhe 3,88 GB që në atë moment kisha në ato dosje që tashmë i kam treguar në disa raste filluan të ngarkohen automatikisht. Kur të gjitha skedarët mbaruan së ngarkuari, vendosa të shkoj te Preferencat e sistemit> iCloud> iCloud Drive dhe çaktivizoni opsionin Dosjet e desktopit dhe dokumentit dhe u befasova kur kur vendosëm të çaktivizonim atë ndërmarrje për të cilën u informuam që skedarët do të hiqen nga kompjuteri, si në Documents ashtu edhe në Desktop dhe kjo do të mbetet e disponueshme vetëm në iCloud. Përdoruesi gjithashtu informohet se dokumentet iCloud nuk do të fshihen nëse përdoruesi nuk i fshin ato nga vetë iCloud.

kopje-icloud-macos-sierra

Kështu që kini kujdes sepse nëse kompjuteri juaj është plot me skedarët tuaj dhe një kopje e gjithçkaje është bërë në iCloud, nëse çaktivizoni opsionin, ai do të hiqet jo nga iCloud por nga kompjuteri juaj lokalisht. Ne do të vazhdojmë të testojmë këtë mënyrë të re të punës, por mendoj se me kalimin e kohës Apple do të duhet të ndryshojë mënyrën e përdorimit të saj. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mikel dijo

  Mirë, unë lexova këtu përgjigjen e pyetjes time në postimin tjetër ... faleminderit që i tregove, përshëndetje

 2.   ines dijo

  Më ka ndodhur, a mund të zgjidhet në ndonjë mënyrë? Unë kam kopje rezervë, por ato janë nga disa javë më parë, kështu që unë kam dokumente të reja që nuk shfaqen në ato kopje dhe që duhet t'i mbaj. Çfarë rrëmuje 🙁 sigurisht që ata do të duhet ta rregullojnë këtë çështje sepse nuk është ngritur mirë. Unë do të doja t'i kisha skedarët përsëri në dosjet e tyre përkatëse në gjetës dhe jo në diskun iCloud. Nëse dini si ta rregulloni ju lutem më tregoni.

  1.    Mikel dijo

   Ines, në parim nuk ke humbur asgjë. Ka zhvendosur "Dokumentet" dhe "Desktopin" tuaj (me gjithçka që kishin brenda) në vendndodhjen "iCloud", por vetëm ajo, u zhvendos. Mund t’i gjeni atje. Por po, keni të drejtë, pasi ata nuk e kanë shpjeguar mirë se si shkon dhe njeriu fillon një frikë të madhe ...

 3.   Francis dijo

  Nëse instaloj macOS sierra, a mund t’i fshij të gjitha skedarët nëse nuk bëj një kopje rezervë ose mund ta instaloj pa problem si në azhurnimet e softuerit?

 4.   mlazarom dijo

  Por a mund të bëj diçka për t'i rikthyer përsëri në Finder? Nuk i dua në iCloud.

  1.    Iñaki dijo

   Nëse në vend të Gjetësit përdor aplikacionin Path Finder mund të shoh dosjen Documents në kompjuterin tim, dhe jo në re, dhe kur hap një skedar në re, ai shfaqet përsëri në dosjen e dokumenteve në kompjuter, i cili mund të të shihet vetëm në Gjetësi i Rrugëve. Nuk e di nëse kjo është një zgjidhje apo të gjitha dokumentet në kompjuter do të përfundojnë duke u zhdukur sapo t’i mbyll ose nuk i përdor për ca kohë, vërtet.
   Unë shumë preferoja sistemin e vjetër për t'i pasur ato në Mac dhe për t'i azhurnuar ato në iCloud.

 5.   Emilia dijo

  Përshëndetje! Unë e anulova ngarkimin në mes dhe tani ato nuk shfaqen në iCloud ose iMac. Cfare mund te bej?

 6.   Pauli dijo

  Përshëndetje, një pyetje: Unë azhurnova Mac-in tim në Sierra dhe tani nuk mund të shkruaj emrin tim të përdoruesit sepse kur vendos fjalëkalimin .. ajo fillon të ngarkohet dhe mbetet e bllokuar ... çfarë të bëj?

 7.   Alejandro Estrada dijo

  Unë deaktivizova ICLOUD dhe ai fshiu të gjithë skedarët e mi DESKTOP, nuk kam një kopje rezervë të asgjëje .. çfarë mund të bëj? Kam nevojë për ndihmë, ato janë video të punës sime dhe urgjentisht kam nevojë për t'i marrë përsëri ...

 8.   Gleny dijo

  Mirëmbrëma aktualisht azhurnoj sistemin e MacBook Air tim me McOS Sierra dhe e shoh veten me habinë që shumica e imazheve të mia u zhdukën, ka vetëm dosje dhe bosh nuk di çfarë të bëj nuk gjej asgjë më ndihmo të orientohem se çfarë të bëj
  Unë do të ju falënderoj shumë
  regards

 9.   Aida dijo

  Ajo që kam bërë për t'i mbajtur në kompjuter dhe në re është si vijon (megjithëse mund të jenë më pak hapa, por kështu e kam bërë):
  - Aktivizoni sinkronizimin
  - Prisni që të gjitha skedarët të shkarkohen vetë në kompjuter (Progresi shihet në Finder)
  - Zgjidhni kutinë nën Optimize storage në Mac, duke lënë të aktivizuar sinkronizimin.

  Unë kam qenë në gjendje të hyj në dokumentet nga kompjuteri im duke e ndezur atë pa Wi-Fi, kështu që supozoj se ato janë ruajtur atje. Fotografitë gjithashtu vazhdojnë të ruhen në iCloud

 10.   Luis dijo

  Përshëndetje .. Si mund të hyj në skedarët që i dërgoj në iclud, nuk e di cilin aplikacion të përdor për t'i parë

 11.   Ale C dijo

  Përshëndetje! Unë kam pasur të njëjtin problem, tani kam OS Catalina. Unë ndoqa udhëzimet që vendosa këtu (x System Preferences> iCloud> iCloud Drive dhe çaktivizoj opsionin Desktop and Documents Folders). I dhashë mirë legjendës që ato do të fshihen nga kompjuteri im. Pastaj fshiva Dokumentet dhe ikonat e desktopit nga shiriti anësor i gjetësit dhe një dosje dokumentesh u shfaq në të njëjtën shirit, por tashmë në kompjuterin tim. Pastaj mora legjendën se nëse do të doja të fshija dokumentet nga iCloud tim do të duhej të tërhiqja dosjet nga dosja ime iCloud në dosjen time Documents në kompjuterin tim. E bëra kështu dhe nuk kishte asnjë problem. Asgjë nuk u fshi dhe gjithçka nuk ngarkohet më automatikisht në iCloud. 🙂

 12.   Ana Zamora dijo

  Kjo më ndodhi dhe tani të gjitha dosjet e mia janë në Icloud. A ka ndonjë mënyrë për të kthyer dosje të tëra në desktop pa pasur nevojë të shkarkoni çdo skedar nga iCloud?