A ia vlen të paguash AppleCare?

Unë nuk dua ta komplikoj jetën tënde, sepse tashmë mund ta bësh kontrolloni faqen e internetit të Apple ku sqarohen disa detaje dhe madje tregohet si një lidhje "interesante", artikulli i BOE me më shumë se 50 faqe ku përshkruhen të gjitha detajet e ndryshme të ligjit. Këtu janë pikat që kanë rëndësi.

 • Bashkimi Evropian dhe duke dështuar atë, Spanja, përcakton që të gjitha produktet e shitura në atë territor kanë një garanci dy-vjeçare.
 • Apple ofron 90 ditë mbështetje telefonike në të gjitha pajisjet e saj, një garanci të kufizuar 1 vjeçare dhe një garanci të prodhuesit të vitit të dytë.
 • AppleCare zgjeron disa nga këta numra: mbështetja telefonike shtrihet në vitin e parë dhe përveç vitit të garantuar të kufizuar të integruar, shtohen edhe dy të tjerë.
 • Viti i dytë i garancisë, i marrë ligjërisht për të qenë një produkt i tregtuar brenda BE-së, Ai mbulon vetëm defektet që ishin të pranishme para blerjes së pajisjeve, domethënë defekte të prodhimit, dhe në asnjë rast nuk mbulojnë ndonjë defekt ose problem të gjeneruar nga keqpërdorimi i pajisjes dhe aksesorëve të saj.
 • Edhe nëse blejmë AppleCare, asnjë defekt që vjen nga keqpërdorimi nuk do të mbulohet nga kjo garanci shtesë, kështu që nuk po flasim për një politikë sigurimi.
 • Viti i dytë "legjislativ" mund të përdoret vetëm në vendin e blerjes së pajisjeve dhe pajisjet nuk mund të riparohen ose modifikohen falas në një vend tjetër.

Shkurtimisht, dhe me pak fjalë: çdo dëm i pranishëm gjatë dorëzimit të pajisjeve (ose që mund të tregohet se është i pranishëm që nga ditët e para të përdorimit të pajisjes), do të mbulohet deri në dy vjet pa ndonjë kosto shtesë. Çdo problem i gjeneruar gjatë përdorimit të pajisjeve do të mbulohet gjatë vitit të parë pa ndonjë kosto shtesë, por pasi të ketë kaluar kjo periudhë ne do të duhet të paguajmë për riparimin e saj.

A ia vlen të paguash AppleCare? Epo, gjithçka është pak fat, edhe pse nga këndvështrimi im justifikimi është mjaft i lartë. Një konsultë + riparim i pajisjeve tona, sado e thjeshtë të jetë, zakonisht kushton rreth 200-300 euro, një çmim mbi të cilin AppleCare luhatet. Nëse jemi njerëz duarartë, ne mund t'i riparojmë pajisjet tona vetë, nëse nuk kemi më një garanci, përndryshe ende ia vlen të merren parasysh çmimet e larta të paguara për të riparuar pajisjet e Apple.

 Faleminderit Applesfera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mardukan dijo

  Unë nuk i kuptoj politikat e aplikuara në këtë drejtim nga Apple. Nëse iMac që do të blej nesër në Spanjë nuk zgjat të paktën 3 vjet, I BINDEM ZOTIT QAT NUK DO T B BLEJ ASNJHERE PAJISJE TAND K BRTYRE markës N L JETN time (dhe mendimi im do të jetë plotësisht negativ kudo që të shkoj). Ata do të dinë se çfarë bëjnë, tregu është i gjerë dhe besnikëria, të paktën imja, do të duhet të punojë shumë. Sa keq që si konsumatorë ne mbrojmë atë që është budalla ose irracionale nga thjesht injorancë ose për shkak të mungesës së kritereve ose kërkesës në zbatimin e të drejtave tona, të cilat janë plotësisht të ligjshme. Vjetërimi i planifikuar (në heshtje nga marka) nën 2.000 euro më duket një politikë e keqe, jo shumë bujare dhe aspak tërheqëse, nëse ajo që dëshironi është të krijoni një portë për klientët e rinj me një gamë të ulët çmimi që fsheh një cilësi të ulët (e diskutueshme). Mashtrimi i njerëzve nuk është në rregull. Siç thonë ata, ne jetojmë në një epokë me pajisje inteligjente dhe konsumatorë budallenj. Unë jam një prej tyre, nga budallenjtë (por një herë dhe jo më shumë). Unë nuk jam duke shkuar për të marrë një Applecare të ndjehen "më të sigurt" (sa budalla). Çfarë po blej? Shitësit nuk e shpjegojnë në mënyrë adekuate këtë shërbim dhe fshehin qëllimisht (nëse nuk i pyet ata, natyrisht nga padituria) përdorimin e tij të vërtetë: për klientë budallenj injorantë (në fushën e konsumatorit). Për çfarë dreqin dua një linjë mbështetëse nëse jo? Që ju duhet të paguani për një avari, nga viti i dytë ne tashmë e kuptojmë atë, ashtu si kuptojmë çmimin për orë të seminarit Applesferico, por ajo që unë nuk e kuptoj është se si një Applecare mund të pajiset me kaq shumë cinizëm në një produkt i ri, që vlerësohet një imazh i mirë (i cilësisë dhe prestigjit). A duhet t'ia atribuoj këtë cilësi dhe prestigj thjesht fatit të mirë? Epo, është mendimi im. Ajo e shitësve, me sa duket, numëron shumë më tepër se e imja.