Kujtoni të kaluarën me këtë uebsajt virtual të macOS 8

MacOS 8

Për ata prej nesh që janë tashmë në një moshë, (për fat ose për fat të keq, në varësi të mënyrës sesi e shikoni) ne haluçinojmë sa herë që gjejmë një makinë virtuale që imiton një kompjuter dhjetë, njëzet ose tridhjetë vjet më parë. Në këtë rast, është 25, për të qenë të saktë.

si MacOS 8 Ai u lëshua për herë të parë në një Mac në 1997, dhe tani mund ta përdorni virtualisht nga shfletuesi juaj, dhe kështu të mbani mend kohët e vjetra, nëse jeni në të pesëdhjetat ose nëse jeni fëmijë, shikoni se si funksiononin kompjuterët Apple në atë kohë. koha.

Kompjuteri i parë që kisha ishte një Sinclair ZX81. Ai ishte i lidhur me televizorin përmes një dalje analoge dhe kishte një rezolucion bardh e zi prej 256 x 192 piksele dhe 1K RAM. Ruajtja e jashtme u bë duke lidhur një regjistrues konvencional audio kasetë me të. Ky aktual, nga ku po shkruaj tani, është një iMac 24 inç me një procesor M1. Pothuajse asnjë ndryshim.

Pra, në ato dyzet vjet që ndajnë ZX81 nga iMac, unë kam pasur kompjuterë të të gjitha llojeve, dhe mes tyre, një Macintosh Quadra i cili vdiq me macOS 8 në venat e tij. Pra, kur hasa në një emulator të ri për atë version të macOS këtë javë, nuk kisha zgjidhje tjetër veçse ta provoja.

Falë njerëzve në Infinite Mac, tani mund të provoni një Macintosh të año 2000, nga çdo lloj kompjuteri. Pa instalime, as drejtues të çfarëdo lloji, pasi është një makinë virtuale që funksionon në një server në internet. Pra, thjesht duke hyrë në faqen e internetit të emulatorit, mund të ekzekutoni macOS 8 nga shfletuesi juaj.

Përjetoni se si dukej një Macintosh i vitit 2000

Thjesht duhet të futesh macos8.app dhe ju do të jeni në gjendje të ekzekutoni një kompjuter Mac nga viti 2000 në mënyrë virtuale. Ai nuk është XNUMX% funksional, por do të jeni në gjendje të ekzekutoni programet dhe lojërat që do t'i shihni të instaluara, madje të ngarkoni dhe shkarkoni tuajat dosjet. Në vend të kësaj, një nga gjërat që nuk do të mund të bëni është të hyni në internet nga shfletuesi juaj Netscape. Turp.

Gjithsesi, mund të kaloni një kohë të mirë me macOS 8. Qoftë sepse keni filluar të punoni me të (gjyshi), ose thjesht për të shfletuar një Mac nga viti 2000. Sniff, nuhat…


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.