Kur blini një Mac: Fusion Drive ose SSD?

SSD

Një nga dyshimet e mëdha kur blini një Mac zakonisht është të zgjedhësh midis një disku SSD ose të zgjedhësh Fusion Drive hibrid, ose çfarë është e njëjta: Shpejtesi maksimale me koston e më pak hapësirës ose një hibridi ndërmjet aftësisë së një sistemi të ngurtë dhe aftësisë së disqeve të ngurta tradicionale.

SSD është opsioni juaj nëse ...

Nëse jeni duke kërkuar shpejtësinë maksimale të qasjes në skedarë me SSD që mundeni arrijnë shpejtësi që kufizohen me GB / s -Sipas Mac dhe konfigurimit-, megjithëse gjëja normale është që ajo lëviz midis 500 dhe 800 Mb / s. Po flasim për shpejtësi flakëruese, ideale për hapjen e negativëve të mëdhenj dixhitalë RAW në Lightroom ose për hapjen e skedarëve të shumtë video pa pritur, pa marrë parasysh sa i madh është skedari. Duke eleminuar çdo pjesë mekanike, kohët e hyrjes zvogëlohen në mënyrë drastike për të dhënë përshtypjen se nuk ekzistojnë në kohë.

Fusion Drive ju intereson nëse ...

Nëse nuk doni të humbni hyrjen e shpejtë në skedarë, por keni nevojë për më shumë kapacitet sesa ajo që zakonisht gjendet në një SSD, atëherë duhet të shkoni te Fusion Drive, që nuk është asgjë më shumë se një hibrid një pjesë SSD dhe një pjesë e diskut të ngurtë konvencionale. Falë kësaj shume, Apple ka optimizuar OS X për të vendosur automatikisht skedarët që përdorim më shumë në memorje të ngurtë, ndërsa më pak të përdorurat ose ato që mund të kenë qasje më të ngadaltë shkojnë në HDD. Për një përdorues që nuk ka nevojë për performancë maksimale, mund të jetë ideal pasi na jep shumë më shumë hapësirë ​​sesa një SSD ekuivalent në çmim pa hequr dorë plotësisht nga një transferim i lartë dhe shpejtësia e hyrjes. Sigurisht, kur mbushim disk, ngadalësia bëhet më e dukshme, natyrisht.

Përfundim

Si një mendim thjesht personal, unë Unë zgjedh hapësirën ruajtëse SSD i pastër për shpejtësinë dhe besueshmërinë e tij, duke supozuar se nëse nevojitet më shumë hapësirë ​​gjithmonë ekziston mundësia e blerjes së një disku të jashtëm Thunderbolt ose USB 3.0.

Por Fusion Drive është gjithashtu një zgjedhje e shkelqyer për shkathtësinë e tij dhe për menaxhimin e shkëlqyeshëm që Apple i bën kombinimit të të dy llojeve të disqeve, kështu që në fund zgjedhja varet tërësisht nga detyrat që do të kryhen me Mac dhe nga preferenca juaj midis performancës dhe kapacitetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xhoan Medina dijo

  Unë kisha të njëjtin dyshim dhe shkova te njësia e fortë, arsyeja? Nuk e shoh të drejtë, që nuk mund të menaxhoj skedarët që shkojnë në secilin disk, dhe akoma më keq, kur njësia e ngurtë është e plotë, ajo nuk mund të jetë më zbrazur, dhe pastaj Fusion Drive, do të jetë një disk normal

 2.   Rene dijo

  Makina e shkrirjes është si një bastisje 0, domethënë, nëse një disk është dëmtuar, ju humbni gjithçka.

 3.   José dijo

  "Kur disku i ngurtë është i mbushur, ajo nuk mund të zbrazet më, dhe atëherë Fusion Drive im do të jetë një disk normal"
  Nuk është e saktë.
  SSD punon si një memorje e fshehtë. Në SSD, sistemi lë skedarët që përdoren më shumë, dhe ato që përdoren më pak shkojnë në HDD. Gjithçka automatikisht.
  Ashtë një opsion i mirë për të mos u shqetësuar se ku e lini një skedar, është e gjitha automatike (stili shumë Apple),