Kur Disk Utility na tregon shumë gabime, çfarë duhet të bëjmë?

disk-dobishmëri-gabime-0

Për të zgjidhur gabimet e diskut, ne gjithmonë i drejtohemi programit të disqeve si opsioni i parë për të riparuar lejet ose thjesht kontrolluar gjendjen ose shëndetin e diskut. Mund të jetë gjithashtu rasti që duhet të përdorni ndarjen e rikuperimit ose të nisni sistemin nga një disk tjetër, madje nisjen e sistemit në modalitetin e sigurt duke mbajtur të shtypur tastin SHIFT.

Zakonisht të gjitha metodat duhet të japë të njëjtin rezultat por ndonjëherë nuk është kështu dhe ato mund të ndryshojnë. Ndërsa dobia e diskut mund të na tregojë se njësia është në gjendje të përsosur, nëse zgjedhim njësinë e rikuperimit, është e mundur që kur të analizojmë diskun të na tregojë se janë zbuluar gabime që duhet të riparohen.

Nëse kjo ndodh, disku është ndoshta i mirë dhe Disk Utility po dështon. Edhe nëse na e tregoni pasi ta keni kontrolluar atë njësia është saktë dhe atëherë shohim që nuk është ashtu, është më mirë të ruajmë të dhënat tona duke bërë një kopje rezervë të diskut dhe duke e formatuar atë për të rivendosur më vonë ndarjet.

disqet që nuk janë të bootable, domethënë, disqet ku kemi vetëm informacion dhe të dhëna, por nuk kemi të instaluar sistemin operativ, ne mund të ndjekim këto hapa:

 1. Bëni një kopje rezervë të diskut që po shkakton probleme me programe si Superduper për shembull.
 2. Shërbimi i diskut të hapur në Aplikime> Shërbime komunale dhe zgjidhni njësinë "problem"
 3. Shkoni në menunë e ndarjeve dhe zgjidhni 1 ndarje ose më shumë ndarje në drop-down dhe madhësinë që ne duam t'i caktojmë atyre.
 4. Pastaj do të shkojmë te opsionet dhe do të zgjedhim skemën e ndarjes që i përshtatet më mirë nevojave tona (secila shpjegohet në mënyrë të përsosur)
 5. Pasi të kemi zgjedhur, ne do të klikojmë në Zbato dhe kur të kemi mbaruar, do të hedhim të dhënat nga aplikacioni i lartpërmendur.

disk-dobishmëri-gabime-1

Në rast se njësia për të zgjidhur është bootable:

 1. Bëni një kopje rezervë me Time Machine si një kopje rezervë
 2. Ne do të fillojmë Mac-në me tastet CMD + R të shtypura për të hyrë në ndërfaqen e rikuperimit
 3. Sapo në ndërfaqen do të hyjmë në dobinë e diskut dhe do të shënojmë njësinë
 4. Në skedën e fshirjes, ne do ta riemërtojmë njësinë dhe do ta fshijmë atë.

Pasi të jetë bërë e gjithë kjo, ne thjesht do të instalojmë përsëri sistemin operativ si të ri dhe kur të ketë mbaruar konfigurimi, ne do të zgjedhim diskun ku kemi rezervë për të hedhur gjithçka përsëri.

Më shumë informacion - Nëse përdorni Filevault, ky hile për të rritur sigurinë mund t'ju interesojë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Charly dijo

  Mirëmëngjes, si mund të vendos një sistem operativ në një memorje usb për ta instaluar nga memoria kur ndryshoj fjalën?