Tim Cook dhe mbrojtja e tij për të drejtat civile kundër Trump

Tim Cook njofton më shumë para kundër racizmit

Të hënën e ardhshme WWDC 2020 do të zhvillohet tërësisht në internet, ku shpresojmë ta shohim Lajm i madh. Një tjetër risi që do të shfaqet këtë të hënë është intervista me CEO të Apple në CBS. Çështjet teknologjike janë injoruar. Ai përqendrohet në diçka që është në një plan më të lartë: Te drejtat civile.

Në një intervistë me Tim Cook që do të transmetohet të hënën para transmetimit WWDC 2020, rëndësia e mbrojtjes së të drejtave civile është theksuar. Pra, ai gjithashtu e ka bërë të ditur presidentit të SHBA-ve.

Në intervistë, diskutohet vendimi i fundit i marrë nga Gjykata e Lartë. Një ligj federal për të drejtat civile mbron punëtorët LGTBY nga diskriminimi. Kjo është, është e paligjshme të pushosh nga puna një punonjës për shkak të orientimit të tyre seksual ose identitetit gjinor. Një ligj i 15 qershorit 2020

Nuk është për asgjë, por Shtetet e Bashkuara shpesh mburren me të qenit një vend i përparuar në të gjitha nivelet. Por shpallja e një ligji në shekullin XXI, i cili flet për mos-diskriminim, thotë shumë për të paradokset në të cilat jeton ai vend.

Ende nga Tim Cook në intervistën e CBS duke folur për të drejtat civile

Tim Cook në një moment në intervistë dhe në përgjigje të një pyetje, pohon se me Donald Trump, ai jo vetëm që flet për teknologjinë, afarizmi ose tarifat. Flet gjithashtu për të ardhmen e atyre njerëzve që nuk trajtohen si të barabartë për çdo kusht apo mendim.

Po ashtu flitet për ngjarjet e ndodhura disa javë më parë. Vdekja e George Floyd dhe përgjigja e qytetarëve amerikanë dhe pjesa tjetër e botës. Apple që atëherë ka kontribuar në iniciativa të ndryshme në mbrojtje të grupeve më të prekura.

Por më e rëndësishmja i përgjigjes së tij ndaj kësaj situate, ai i referohet: "... vendosja e një kamere ka 'demokratizuar' situatën duke lehtësuar krijimin e provave të padiskutueshme të ngjarjeve".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.