Tim Cook feston 40 vitet e pranisë së Apple në Singapor

Apple Store Singapore

Ishte viti 1981 kur Apple vendosi që Singapori ishte vendi i përsosur për të filluar biznesin në Azi. Tha dhe bërë dhe tani kanë kaluar 40 vjet nga fillimi i tij. Singapori shërben si bazë e Apple për operacionet e saj Azi-Paqësor. Sot, Apple thotë se punëson më shumë se 3500 njerëz dhe mbështet 55,000 vende të tjera pune në qytet me ekonominë e aplikacionit iOS. Tim Cook e festoi rastin me një intervistë e re me radio lokale, në të cilën ai flet për përvojën e tij të parë me Mac.

Pas 40 vjetësh Apple është aq dërrmuese sa kurrë në Azi, falë pranisë së saj në qytetin e Singaporit. Pas atyre 40 viteve, CEO i Apple Tim Cook ka kontaktuar stacionin radiofonik lokal Mediacorp Class 95. Cook përshkruan se si një nga punët e tij të para që iu bashkua Apple në 1998 ishte vizita në Singapor për të vërtetuar linjën e prodhimit iMac. I tejdukshëm origjinal, i cili u bë në qytet.

Në të njëjtën intervistë, Cook tha se produkti i tij i parë i Apple ishte Apple II, të cilin ai e përdori si pjesë e projektit të tij të vjetër në Universitetin Auburn. Përveç prodhimit, Apple po investon edhe në industrinë e aplikacioneve të Singaporit. Ai ka nisur një program të përshpejtimin për të ndihmuar studentët të mësojnë Swift si pjesë e kurrikulës së shkollës.

Që atëherë, qeveria e Singaporit ka mandatuar që nxënësit e shkollës fillore duhet të mësojnë të kodojnë për të paktën 10 orë. Apple vuri në dukje se Butter Royale, një nga lojërat më të njohura Apple Arcade, është zhvilluar nga një ekip nga qyteti aziatik. Por gjithashtu duhet të themi se një nga dyqanet më mbresëlënëse të shitjeve me pakicë të Apple është gjithashtu në qytet. Theshtë ai që shfaqet në imazhin hapës të këtij artikulli. Apple Marina Bay Sands u hap shtatorin e kaluar dhe ajo fjalë për fjalë noton mbi ujë.

Projektet vazhdojnë sepse jemi të sigurt që kompania dëshiron edhe dyzet vjet të tjera, të paktën. Tani për tani ai po punon me qeverinë për projekte të energjisë së rinovueshme. Amerikanët bashkëpunuan me kompaninë lokale të energjisë Sunseap për të vendosur panele diellore në më shumë se 800 ndërtesa, duke gjeneruar 32 megavat energji diellore dhe duke ndihmuar në drejtimin e dyqaneve lokale me pakicë të Apple me 100% energji e rinovueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.