Tim Cook flet për vdekjen e George Floyd dhe njofton më shumë donacione

Tim Cook merr një qëndrim në lidhje me protestat e Minneapolis

Nëse ata do t'ju kërkonin të përshkruani CEO të Apple Tim Cook me disa mbiemra, me siguri njëri prej tyre do të fejohej. Të përkushtuar ndaj kauzave që kanë nevojë për të fuqishmit dhe të famshmit për të pasur sukses. Rasti i Minneapolis, vdekja e një të riu me ngjyrë në duart e një oficeri policie, ka shkaktuar shqetësime serioze në rrugë. Të njëjtat që kanë detyruar Apple për të mbyllur disa nga dyqanet e saj Apple. Sidoqoftë, kjo është më e pakta për një kompani që nuk varet nga paratë për të vazhduar më tej. Cook është përfshirë në këtë çështje të dhunës racore ndaj George Floyd, dërgimi i një memo stafit tuaj në të cilën shpallen donacione të reja dhe më shumë angazhim.

Tim Cook njofton donacione të reja por mbi të gjitha kërkon më shumë ndjeshmëri

Tim Cook njofton më shumë para kundër racizmit

Kur Tim Cook, CEO i Apple hedh mendimin e tij personal për një temë të caktuar, të gjithë e dimë se kush e bën nuk është vetëm ndonjë person. Ai nuk është asgjë më shumë dhe asgjë më pak se kreu i një prej kompanive më të fuqishme në botë. Prandaj, kur flisni për ndonjë gjë që nuk është Apple, iPhone ose Një gjë tjetër, ne duhet të jemi vigjilentë, sepse nuk është e zakonshme.

Cook ka spikatur për të qenë një person altruist që gjithmonë qëndron në anën e më të dëmtuarve, duke pritur një puls vetë Donald Trump. Ajo e ka bërë këtë në mbrojtje të interesave të kolektivit LGBTBY dhe tani e bën atë në lidhje me Vdekja e George Floyd në duart e një oficeri policie. Gjithçka tregon se vdekja ndodhi pasi oficeri tejkaloi funksionet e tij dhe ata pretendojnë se arsyeja kryesore është racizmi i ngulitur që mbretëron në shoqërinë amerikane.

Për këtë arsye, trazirat në rrugë po ndodhin (të cilat po tejkalohen) në mbrojtje të nderit dhe kërkesës për drejtësi përballë kësaj vdekjeje. Shumë të famshëm dhe personalitete kanë treguar respektin e tyre për familjen e të vrarit dhe Tim Cook shkon një hap më tej. Ai ka shkruar një memorandum për stafin e Apple për këtë qëllim. e njëjta fillon duke pranuar forcën e ndjenjave që kanë çuar në protesta të përhapura në Shtetet e Bashkuara dhe pabarazitë që vazhdojnë ...

Memorandum plot ndjenja dhe zgjidhje për vdekjen e George Floyd

Skena e Tim Cook

Tani për tani, ka një dhimbje të ngulitur thellë në shpirtin e kombit tonë dhe në miliona zemra. Për t'u bashkuar, ne duhet të qëndrojmë për njëri-tjetrin dhe të pranojmë frikën, dhimbjen dhe zemërimin që provokohen siç duhet nga vrasja e pakuptimtë e George Floyd dhe një histori shumë më të gjatë të racizmit.

Ajo e kaluar e dhimbshme është akoma e pranishme edhe sot, jo vetëm në formën e dhunës, por në përvojën e përditshme të diskriminimit të ngulitur thellë. Ne e shohim atë në sistemin tonë të drejtësisë penale, në numrin disproporcional të sëmundjeve në komunitetet me ngjyrë, në komunitetet me ngjyrë, pabarazitë në shërbimet e lagjes dhe edukimin që marrin fëmijët tanë. Ndërsa ligjet tona kanë ndryshuar, realiteti është që mbrojtjet e tyre nuk janë zbatuar ende në mënyrë universale.

Sot, Apple po bën donacione për grupe të ndryshme, përfshirë Nismën për Drejtësi të Drejtë, një organizatë jofitimprurëse e angazhuar për të sfiduar padrejtësinë racore, për t'i dhënë fund burgimit masiv dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut të njerëzve më të prekshëm në shoqërinë amerikane. Për muajin qershor, donacionet e punonjësve do të dyfishohen dhe do të bëhen përmes Bindjes.

Kjo është një kohë kur shumë njerëz mund të dëshirojnë asgjë më shumë sesa kthimin në normalitet, ose një status quo që është komode vetëm nëse shmangim shikimin tonë të padrejtësisë. Sado e vështirë të jetë të pranosh, ajo dëshirë është vetë një shenjë privilegji. Vdekja e George Floyd është provë tronditëse dhe tragjike që ne duhet të synojmë përtej një të ardhmeje "normale" dhe të ndërtojmë një që jeton deri në idealet më të larta të barazisë dhe drejtësisë.

Me fjalët e Martin Luther King, Çdo shoqëri ka mbrojtësit e saj të status quo-së dhe vëllazërive të saj të indiferentëve, të cilët dihet se flenë nëpër revolucione. Sot, mbijetesa jonë varet nga aftësia jonë për të qëndruar zgjuar, për tu përshtatur me ide të reja, për të qëndruar vigjilent dhe për të përmbushur sfidën e ndryshimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.