Performanca e fundit e Chrome përfshin opsionin Foto në figurë

Shfletuesi i Google po bën hapa cilësorë për t'u bërë një zëvendësim perfekt i Safari për Mac. Këtë javë morëm Përditësimi i Chrome 69, me një ndërfaqe të ridizenjuar, e cila ka marrë vetëm urime të shkëlqyera nga numri i madh i përdoruesve.

Por nuk është e vetmja risi që Chrome na sjell në këtë azhurnim. Sikur nuk doja të zbuloja të gjitha hijeshitë e saj, ne kemi atë Funksioni i figurës në figurë, të cilën e kemi në Safari për disa gjenerata të shfletuesit. Në çdo rast, ky funksion është i fshehur dhe ne duhet ta mundësojmë atë për përdorim. 

Për ta aktivizuar duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm.

 1. Hapni Chrome.
 2. Në shiritin e adresës, duhet shkruaj këtë komandëkrom: // flamuj / # aktivizo-sipërfaqet-për-video
 3. Shfaqet një listë e cilësimeve. Shënuar funksioni që do të aktivizohet shfaqet në të verdhë. Në anën e majtë, ju duhet shkoni te drop-down dhe shtypni Enabled.
 4. Klikoni në fund të shfletuesit për të rindez aplikacionin.
 5. Tani kthehu në shiritin e adresës dhe shkruaj këtë komandë të dytë: krom: // flamuj / # aktivizo-foto-në-foto
 6. Shfaqet përsëri funksioni që do të modifikohet është shënuar me të verdhë, shkoni te menuja zbritëse dhe shtypni: Aktivizuar.
 7. Përsëri, rinis aplikacionin në fund.

Tani është koha për të kontrolluar që rregullimet tona janë bërë me sukses. Shkoni në një faqe me një video dhe klikoni në butonin e djathtë. Në YouTube, duke pasur nën menunë e vet, duhet të shtypim butonin e djathtë dhe pastaj ta shtypim përsëri brenda menusë të Youtube që sapo është lansuar. Tani do të shihni opsionin Foto në figurë në këtë menu të re.

Shfaqja e kësaj fotografie në video na kujton shumë atë që njihet në Safari. Ka një buton për të shtypur dhe ndaluar imazhin dhe kthehuni në riprodhim. Cfare ka me shume, ne mund ta ripozicionojmë videon në pozicionin që na intereson të ekranit, madje rregulloni madhësinë e të njëjtit, brenda disa kufijve.

Safari ka një konkurrencë të fortë, ne presim të shohim lajme në versionin përfundimtar të Safari në macOS Mojave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.