Beta e pestë e macOS Ventura është lëshuar për zhvilluesit

Ventura

Dita beta në Cupertino. I gjithë softueri i ri i Apple këtë vit që është ende në fazën e testimit sapo mori një përditësim të ri beta për të gjithë zhvilluesit. Të gjitha pajisjet e kompanisë kanë një version të ri beta të softuerit të saj. Përfshirë Mac-ët.

Pra, mezi një orë më parë u lëshua për të gjithë zhvilluesit beta e pestë e macOS 13.0, i pagëzuar si MacOS Ventura. Një hap tjetër që na afron me ditën zyrtare të lançimit për të gjithë përdoruesit, ende për t'u përcaktuar.

Apple sapo lëshoi ​​një orë më parë beta-në e pestë të softuerit për Mac-ët e këtij viti: macOS Ventura. një version i ri ekskluzivisht për zhvilluesit. Brenda pak ditësh, i njëjti ndërtim do të lëshohet për të gjithë përdoruesit jo-zhvillues që janë regjistruar në programin publik të testimit beta të Apple.

Një beta e re që vjen pas të katërt, e lançuar më 27 korrik. Vetëm 12 ditë u janë dashur inxhinierëve të Apple Park për të korrigjuar gabimet e gjetura në të katërtin dhe për të lançuar këtë të ri. Beta e parë u lëshua më 6 qershor në hapjen e WWDC 2022. I dyti u ul më 22 qershor dhe i treti më 6 korrik.

Kompania parashikon se versioni përfundimtar është lëshuar për muajin tetor, siç është bërë zakon vitet e fundit. Me siguri do të përkojë me ngjarjen e fundit të Apple të këtij viti 2022. Sipas me majë dje Mark Gurman, Apple tashmë po regjistron fjalimin virtual për muajin shtator, kushtuar prezantimit të gamës së re të iPhone 14 dhe Apple Watch këtë vit.

dhe do të ketë një kryesor në pritje, ndoshta për tetor, kushtuar Mac dhe iPad-ëve të rinj. Do të jetë atëherë kur macOS Ventura të shohë zyrtarisht dritën për të gjithë përdoruesit që kanë një Mac të pajtueshëm.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.