Lidhja Thuderbolt 3 do të jetë gjithashtu e disponueshme në Mac me procesorë ARM

Apple Silicon do të thotë fundi i Intel

Më 22 qershor, Apple zyrtarisht konfirmoi një thashethem për të cilin kishim folur për muaj: kalimi nga procesorët Intel në ARM. Në prezantim, Apple tregoi se si kalimi i aplikacioneve përmes Rozeta 2, performanca e ofruar aktualisht nga Mac Mini me procesorin A12Z për të menaxhuar iPad Pro, koha që tranzicioni do të zgjasë ...

Sidoqoftë, shumë dyshime mbetën në ajër, dyshime që me kalimin e ditëve, Apple po kujdeset të sqarojë. Njëra prej tyre ka të bëjë me opsionet e lidhjes. Shumë janë përdoruesit që pyesnin veten nëse Mac-et e rinj do të ishin në përputhje me lidhjen Thuderbolt 3.

Megjithëse Apple i është dashur pak më shumë kohë për ta zgjidhur këtë çështje, më në fund e ka bërë këtë, duke konfirmuar se Apple Silicon që arrin në treg do të ketë këtë lloj lidhjeje. Sipas një zëdhënësi të Apple për The Verge.

Më shumë se një dekadë më parë, Apple bashkëpunoi me Intel për të hartuar dhe zhvilluar Thunderbolt, dhe sot klientët tanë gëzojnë shpejtësinë dhe fleksibilitetin që sjell në çdo Mac. Ne mbetemi të përkushtuar për të ardhmen e Thunderbolt dhe do ta mbështesim atë në Mac të bazuar në procesorë. ARM .

Intel zotëron teknologjinë që qëndron pas Thunderbolt 3Por kompania e bëri përdorimin e saj plotësisht falas, pa pasur nevojë të paguante një licencë të familjes mbretërore, për të zgjeruar miratimin e saj. Megjithëse Apple ka punuar ngushtë me Intel për të zhvilluar këtë standard të ri, Apple e ka përdorur atë vetëm në Mac.

Konfirmimi i disponueshmërisë së përdorimit të Thunderbolt 3 në kompjuterët Apple të menaxhuar nga procesorët Apple Silicon, vjen në të njëjtën ditë kur Intel ka njoftuar detajet e ylli i ri Thunderbolt 4, lidhje që do të vazhdojë të përdorë lidhësin USB-C dhe do të bazohet në specifikimet e USB 4.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.