Shkronja gjatë gjithë historisë së Apple

Gjithmonë me qëllimin e njohjes së historisë së Apple përmes imazhit të saj, sot do të hedhim një vështrim të vogël në përdorimin e shkronjave në marketingun e ndërmarrjes Cupertino. Kjo do të thotë, ne do të përqendrohemi në gërmat që Apple përdori në reklamat, logot dhe aspektet e tjera të komunikimit të saj të jashtëm. Ndoshta, në një rast tjetër, do të merremi me llojet e sistemit dhe tastierës.

Para se të vazhdoni, është mirë të dini se Apple kishte një pjesëmarrje themelore në zhvillimin e programeve dhe teknologjisë për krijimin e shkronjave tipografike dixhitale.
f000.jpg

Epo, nëse kthehemi te ajo që mund ta quajmë parahistori, zbulojmë se lloji i parë i shkronjave të përdorura është një i bërë me dorë, siç e shohim në logon historike të parë të kompanisë, të krijuar nga ai vetë Ronald wayne. Shtë një tip shkrimi që imiton mbishkrimet monumentale lapidare të Romës antike. (Unë e di që shumica prej jush e dinë, por personazhi i portretizuar atje është Isaac Newton).

ff01.jpg

Shkrimi i dytë në histori është Motter Tektura, i cili përuron fazën thjesht industriale dhe tregtare të kompanisë. Teksti i shkrimit u krijua nga Othmar Motte austriak në 1975. Në atë kohë, ai u konsiderua si një tip modern dhe avant-gardës, dy koncepte që Apple donte të shoqëronte me produktet e saj. Wasshtë përdorur në thelb për Apple I dhe Apple II.

ff02.jpg

Në 1984, korporata Cupertino miratoi Garamond, një shkronjë klasike e shekullit të XNUMX-të bërë nga francezët Klod garamond. Në të vërtetë, u bë një version i veçantë i fontit, disi më i kondensuar, i cili quhej Apple Garamond. Siç kemi diskutuar në një Previous post, përdorimi i një tipi klasik të prerë bëri një kontrast të jashtëzakonshëm, por harmonik me pajisjet e ofruara.

ff03.jpg

Gradualisht, në fund të viteve 90 dhe në fillim të shekullit të ri, por patjetër që nga viti 2002, Apple ndryshon fontin e saj në mori, duke simbolizuar një fazë të re, një rinovim. Miriada është një tip modern bashkëkohor, por me baza të forta në traditë, krijuar nga Robert Slimbach. Padyshim, kjo lloj letre i dha ajër të ri komunikimit dhe subjektit të kompanisë, në përputhje me linjën e dizajnit të produkteve, e cila filloi të tregonte një linjë më të matur dhe të thjeshtë.

ff04.jpg

Më në fund, me fillimin e Mac Book Air, u prezantua një tjetër ndryshim i vogël: një shtypje shumë e imët, në përputhje me fletoren ultra të hollë. Disa spekulojnë se kjo lloj shkrimi quhet Kozuka Gothic Pro, por mendoj se është thjesht versioni i lehtë i Miriadës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Julio dijo

    Burimi i MacBook Air është drita e panumërt Pro