Lojërat Epic nuk është heroi i pritur në kryqëzatën e saj kundër Apple

Ne të gjithë tashmë e dimë që Epic Games mban një kryqëzatë kundër Apple për komisione në App Store. Në fakt, Apple ka tërhequr versionet e lojës Fortnite, derisa mosmarrëveshja të zgjidhet në gjykatë. Madje ka pasur kërcënime nga kompania amerikane për të tërhequr llogarinë e zhvilluesit nga Epic Games. Gjithçka tregonte se Apple po pretendonte epërsinë e saj por nuk është plotësisht e vërtetë.

Lojërat Epic njoftuan përmes një video shumë tronditëse se nuk do të toleronte që Apple të vazhdonte të ngarkonte përqindjen e komisioneve që kishte bërë deri më tani. Se bëhej fjalë për t’u çliruar nga zinxhirët e monopolit dhe për të qenë në gjendje ta shkonim vetëm. Për këtë arsye, ai aktivizoi një seri pagesash të pavarura në Fortnite nga App Store, të cilat i kushtoi kompanisë të tërhiqej nga loja.

Por kishte edhe diçka tjetër që zhvilluesit e lojërave nuk donin të na e thonin dhe që Apple e bëri. ka zbuluar në gjyqin që po kryhet për këto ngjarje. Apple zyrtarisht i është përgjigjur padisë së zhvilluesit Fornite në gjykatë. Përkundër asaj që ka thënë CEO i Epic, Tim Sweeney, Phil Schiller i Apple e thotë këtë Epiku kërkoi një marrëveshje të veçantë dhe zbuloi se si Sweeney adresoi situatën duke dërguar tre posta elektronike në këtë çështje.

Duke ndjekur veprimet e veta vullnetare, Epic tani po kërkon ndihmë emergjente. Por "shfaqja" është krejtësisht krijim i vetë Epic. Marrëveshjet e Epic me Apple shprehin shprehimisht se nëse një zhvillues i aplikacioneve shkel rregullat e App Store ose licencën për mjetet e zhvilluesit, të cilat vlejnë njësoj për të gjithë zhvilluesit e mëdhenj dhe të vegjël, Apple do të ndalojë së punuari me atë zhvillues. Zhvilluesit që punojnë për të mashtruar Apple, siç ka bërë Epic këtu, pushohen nga puna.

Nga pamja e tij, jo gjithçka është hakmarrje ose një luftë kundër monopolit të Apple. Mund të përkufizohet si bezdi sepse nuk u jeni dorëzuar dëshirave të Lojërave Epike


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xavi dijo

  Le të shohim nëse e kuptoj:
  Epika është e keqe sepse u përpoq të negociojë me Apple më parë, dhe pasi Apple nuk dëshironte t'i jepte asaj një marrëveshje të mirë (SI TF B DN ME AMAZON) është keq sepse vendosi ta bëjë presion.
  A e dini se çfarë është një masë presioni, një grevë apo një bllokim? Shihet se jo