Gjeni të gjitha fotot tuaja në një album të përbashkët në iCloud

Sot ne duam të ndajmë me ju një mënyrë të funksionimit të pranishëm në aplikacionin Fotografitë si në pajisjet Mac dhe iOS. Kjo është mundësia që të keni mundësinë e aktivizimit të albumeve të ndara në renë iCloud në mënyrë që të mund të keni të gjitha fotot tuaja në renë Apple pa llogaritur hapësirën që ata zënë në atë që keni kontraktuar Apple për sa i përket hapësirës iCloud, ose që mund të ndani automatikisht foto me miqtë tuaj. 

Apple ka krijuar një mënyrë të re të funksionimit që e ka quajtur iCloud Photo Library. Kjo nuk është diçka e re për momentin, është zbatuar për ca kohë, por për shkak të pyetjeve që më bëjnë disa miq, mendoj se është e përshtatshme të ndaj informacionin edhe me ju. Kjo Bibliotekë Foto iCloud punon në një mënyrë të tillë që kur ta aktivizoni, të gjitha fotot dhe videot do të ngarkohen në cloud iCloud, kështu që do të duhet të punësoni një pjesë më të madhe të hapësirës ruajtëse pasi që me 5 GB hapësirë ​​të lirë që ju ofron Apple, nuk do t'ju japë asgjë. 

Nëse aktivizojmë iCloud Photo Library, herët a vonë, do të duhet të kalojmë nëpër arkë për të vazhduar ruajtjen e fotove dhe videove në iCloud. Shtuar në këtë mënyrë të funksionimit ne duhet të dimë se pajisjet në të cilat ne kemi aktivizuar Biblioteka e fotove ICloud, fotot dhe videot ekzistuese do të fillojnë të shkarkohen, kështu që pak nga pak kujtesa e pajisjes do të mbushet. Nëse kemi një iPad 128 GB, një iPhone 16 GB dhe një copë 50 GB hapësirë ​​ruajtëse iCloud, sistemi do të ngarkojë foto dhe video derisa të mbushet 50 GB e reve, por siç mund ta nxirrni, në iPhone nuk do të jeni në gjendje të keni gjithçka që ngarkohet në Photo Library sepse ka vetëm 16 GB hapësirë ​​ruajtëse dhe ajo që do të ndodhë është se ju lejon të shihni vetëm një pamje paraprake të skedarëve dhe tregon ju që nuk ka hapësirë ​​në dispozicion.

Unë ju këshilloj që nëse nuk keni pajisje ruajtje të larta, 64 GB ose më shumë, mos e aktivizoni iCloud Photo Library dhe punoni me albume të përbashkëta në të cilën do të ndani fotografi dhe video nga mbështjellja juaj deri në maksimum 5000 skedarë për secilën dosje. Gjëja e mirë është që Apple nuk merr parasysh hapësirën që ata zënë në dosjet e ndara, kështu që ju mund të keni të gjithë bibliotekën tuaj në iCloud pa pasur nevojë të kaloni nëpër kutinë dhe të blini më shumë GB hapësirë ​​ruajtëse në iCloud. Për më tepër, ajo që keni ndarë në re nuk është në pajisjen tuaj por në re dhe vetëm kur i klikoni është kur shkarkohen në pajisjen tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.