OS X Lion dhe Mountain Lion tani mund të shkarkohen falas

Mountain Lion

Nëse keni një Mac të vjetër dhe keni qëndruar në një version të OS X para Lion ose Moutain Lion dhe keni nevojë të azhurnoni kompjuterin tuaj, ju jeni me fat, pasi Apple ka filluar ofrojini atyre plotësisht falas, duke eleminuar kështu çmimin që kishin të dy versionet, i cili ishte 19,99 dollarë.

Të dy versionet e OS X ato ishin shumë të rëndësishme brenda ekosistemit Mac, pasi ato ishin versionet e para (Lion u lansua në 2011 dhe Mountain Lion në 2012) që shtuan mbështetje për AirDrop, përfshiu Mac App Store, mbështetje për FaceTime dhe pajtueshmëri me emoji ndër të tjera.

Fatkeqësisht, nëse keni një Mac modern, nuk mund të instaloni asnjë nga këto versione, por nëse keni një Mac të vjetër që ende përdorni ose keni ndaluar së përdoruri sepse nuk mund ta azhurnoni falas, tani mund ta bëni pa pasur nevojë të investoni asnjë euro të vetme.

Ajo që mund të bësh për të kujtuar ato kohëra është drejtuar ato përmes një makine virtuale. Nëse dëshironi të shkarkoni njërën nga këto dy versione, mund ta bëni direkt nga faqja e internetit e ndihmës Apple në Luan y Mountain Lion.

Kërkesat për luanin dhe luanin malor janë a Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 ose Intel Xeon së bashku me 2 GB RAM dhe 7 GB hapësirë ​​ruajtëse. Sipas kërkesave, pajisjet që unë ju tregoj më poshtë janë në përputhje me Mountain Lion:

 • iMac (Mesi 2007-2020)
 • MacBook (fundi i vitit 2008, fillimi i vitit 2009 ose alumini më i ri)
 • MacBook Pro (mes / fund të vitit 2007 ose më i ri)
 • MacBook Air (fundi i vitit 2008 ose më i ri)
 • Mac mini (fillimi i vitit 2009 ose më i ri)
 • Mac Pro (fillimi i vitit 2008 ose më vonë)
 • Xserve (fillimi i vitit 2009)

Sidoqoftë, nëse kompjuteri juaj doli në treg me OS X Mavericks ose versione të mëvonshme, nuk do të jeni në gjendje të instaloni asnjë nga këto versione.

OS X Mountain Lion ishte versioni i fundit i sistemit operativ të Apple për kompjuterët Mac që nuk ishte falas. Versioni tjetër, OS X Mavericks, ishte ndryshimi në modelin e biznesit të Apple në versionet e sistemeve të saj operative për laptopë dhe desktop.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.