Luminar 3 dëshiron të konkurrojë me Lightroom dhe menaxherin e imazheve

Muaj më parë kemi parashikuar azhurnimin tjetër të softuerit të redaktimit të fotove Luminar 3. Më në fund do të shohim azhurnimin e këtij softveri në Dhjetor 18. Çdo ekip i zhvilluesve të redaktimit të fotografive po ndjek një strategji dhe në rastin e Luminar, ata duan të shkojnë në krye.

Për këtë ata duan të kenë të integruar pjesën e katalogu i fotove me mjete për redaktimin e fotove, për të qenë një program i plotë, në stilin Lightroom. Kujtojmë që për fotografët e përparuar, Fotot për macOS nganjëherë mbeten disi të drejta, madje disa përdorues mbajnë edhe Aperturën për rregullimin e imazheve.

Prandaj, risia e madhe që do të shohim në Luminar 3 është indeksimi i dosjes Finder, për të treguar imazhet e përmbajtura dhe për të qenë në gjendje të bëni albume ose të redaktoni fotografitë, të cilat do të ruhen në një dosje të veçantë, në mënyrë që të mos modifikoni origjinalin. Kjo detyrë e bën punën shumë më të lehtë duke mos pasur nevojë të importoni imazhe në redaktuesin e dëshiruar. Apple prezantoi shtesa foto, por nëse duhet të redaktoni shumë fotografi, procesi është disi i ngadaltë edhe në Mac shumë të fuqishëm, pasi aplikacioni hapet dhe mbyllet me secilën prej imazheve.

Funksioni i katalogut është arritur shumë mirë, madje edhe më shumë nëse e krahasojmë atë me azhurnimet e tjera të fundit si DxO PhotoLab 2. Në këtë rast, ne mund të porosisim automatikisht fotot e zgjedhura sipas datës së përfshirjes, krijimit, botimit të fundit, të preferuarave ose shënimeve të fotografisë. E meta që Luminar 3 ka krahasuar me DxO PhotoLab 2, është nuk kanë motor kërkimi, një mjet pothuajse thelbësor që ne e kuptojmë se do të shfaqet në azhurnimet e ardhshme.

Nëse e krahasojmë me Lightroom ne nuk mund të gjejmë mënyra për të kategorizuar fotot si fjalët kyçe, njohja e fytyrës, koleksionet dinamike. Por nëse nuk jeni adhurues të këtyre opsioneve të kategorizimit, në këmbim do të gjeni mjetet e njohura të djemve nga Skylum. Për vitin 2019 ata kanë përgatitur një tjetër bateri risish që përfshin: Importet RAW + JPEG, motor kërkimi y migrimi nga Lightroom.

Nëse ju pëlqen Luminar 3, ju duhet të paguani 69 euro për licencë gjatë gjithë jetës, ndërsa opsionet e Lightroom janë me 11,99 € / muaj. Përveç kësaj, për momentin është brenda promovimin e nisë me një çmim prej 59 €.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.