Më në fund mund të lidhni kontrolluesin tuaj Xbox One me Mac-in tuaj

Kontrolluesi i instalimit-Xbox-një-mak-0

Jo shumë kohë më parë ju treguam se si lidhni një kontrollues PS4 me Mac-in tuaj për të luajtur një formë shumë më ergonomike për të gjitha llojet e lojërave në OS X. Sidoqoftë, ka shumë prej jush që dizenjimi i kontrolluesit Sony nuk tërheq veçanërisht vëmendjen tuaj për sa i përket komoditetit, duke preferuar që më herët të luhet modeli i kontrolluesit Xbox One. Pra, çfarë ndodh nëse duam të përdorim kontrolluesin e ri Xbox One, pasi që nuk do të ketë asnjë problem për ta bërë këtë, por ndryshe nga kontrolluesi PS4, kontrolluesi Xbox One do të duhet të lidhet me Mac përmes kabllit USB.

Në këtë rast nuk do të kemi mundësinë ta lidhim atë përmes Plug and Play që nëse keni kontrolluesin PS4, por nga ana tjetër ka projekte jozyrtare që do të na lejojnë të lidhim kontrolluesin duke mbajtur të gjithë ose të paktën pjesën më të madhe të tij funksionalitete, të tilla si projekti Xone-OSX i zhvilluar nga FranticRain.

Për të instaluar softuerin që i mundëson sistemit të njohë telekomandën, thjesht shkoni në faqen Xone-OSX përmes kësaj lidhjeje dhe shkarkoni versionin e përpiluar tashmë për të ekzekutuar paketën e instalimit dhe ndiqni udhëzimet në ekran. Pasi gjithçka është instaluar ne do të rifillojmë pajisjet për të kontrolluar me telekomandën ndizen.

Gjëja tjetër do të jetë të shkojmë në panelin e preferencave të sistemit, ku do të shohim një seksion i ri instaluar i quajtur Xone Controller, përmes të cilit ne do të konfigurojmë butonat, levat ...

E keqja është se jo 100% në përputhje me të gjitha lojrat, kështu që në disa do të funksionojë pjesërisht ose drejtpërdrejt jo. Sidoqoftë, në të gjithë ata që kam pasur mundësinë t'i provoj ata kanë punuar në mënyrë perfekte. Përveç gjithë kësaj, është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se nuk do të rimbushë bateritë ose baterinë edhe nëse është e lidhur me USB pasi mbart vetëm të dhëna.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Karla dijo

    Përshëndetje! Kur shkarkoni paketën .zip, në skedarin REEDNE.md thotë që të ekzekutojë instaluesin. Por unë nuk e di se çfarë është instaluesi. Shfaqen dy dosje dhe tre skedarë (2 nga .md dhe një tjetër që është licencë ...) Nëse mund të sqaroni pyetjen se si ta instaloni, do të ishte një ndihmë e madhe. Faleminderit shumë!

bool (e vërtetë)