Mësoni si të konfiguroni Head Pointer në macOS për të lëvizur kursorin dhe klikoni

Treguesi i kokës

Apple përfshin shumë mjete të ndryshme të hyrjes në sistemet e saj operative, duke lejuar shumë njerëz të kenë qasje në softuerin dhe mjetet e saj pa përdorur metoda konvencionale. Ndërsa ato janë të destinuara për përdoruesit që nuk mund të përdorin një tastierë ose mi, çdokush mund të përdorë të njëjtat funksione dhe Head Pointer është një prej tyre. Thjesht duhet t'i aktivizojmë dhe të ndryshojmë disa cilësime. Le të shohim se si ta bëjmë atë.

Para fillimit. Unë do të doja të jem në gjendje ta reklamoj këtë funksionalitet. Head Pointer u përfshi me macOS Catalina. Ta themi thjesht, kthejeni kokën në një mi. Me një kamerë në internet të drejtuar nga përdoruesi, mjeti mund të monitorojë rrotullimin e kokës së përdoruesit, krah për krah ose vertikalisht, dhe lëviz kursorin në ekran në atë drejtim.

Treguesi i kokës gjenden në menunë e Accessibility Preferencat e sistemit. Meqenëse miu është ende i përdorshëm dhe mbizotëron çdo lëvizje të kokës, ky sistem mund të lëvizë kursorin afër vendit ku një përdorues synon ta përdorë atë, thjesht duke lëvizur kokën dhe vëmendjen e tij. Atëherë miu mund të përdoret për të qenë më preciz në përzgjedhje.

Le të futemi në telashe. Le të mundësojmë Head Pointer

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të krijojmë një kamera në internet për Mac. MacBooks kanë kamerën FaceTime, Mund të përdoret, por pothuajse çdo pajisje imazherie që mund të futni në kompjuter që konsideron se do të bëjë një kamera në internet.

Ne klikojmë në ikonën Apple në menuja dhe zgjidh:

Preferencat e sistemit -> Mundësia e hyrjes.

Ne lëvizim poshtë në anën e majtë dhe zgjedhim Pointer Control. Klikojmë në skedën Metodat alternative të kontrollit. Ne zgjedhim shenjën e kontrollit pranë Aktivizo treguesin e kokës.

Pasi të jetë aktivizuar, macOS filloni të interpretoni lëvizjet e kokës suaj nga pikëpamja e kameras në lëvizjet e miut. Nëse dëshironi të përsosni kontrollet, klikoni në butonin Options.

Tani bëhet fjalë për të luajtur me preferencat e sistemit derisa të gjejmë atë që na pëlqen më shumë. Ne ju lëmë një video ku tregohet se si funksionon ky sistem. Jo keq ta provoni. Por po, ne ju themi që tani nëse mund të përdorni miun për ta përdorur atë. Më shpejt dhe jemi mësuar më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.