Mësoni si të përdorni skedat dhe etiketat në OSX Mavericks

Tabelat dhe etiketat

Që kur sistemi i ri OSX erdhi në duart e përdoruesve, ne jemi duke shijuar mjetet dhe shërbimet e reja që janë prezantuar. Ndër më të spikaturit ne mund të citojmë përfshirjen në sistem të konceptit të "Skedat" dhe "etiketat" në vendet ku nuk mund të përdoren më parë.

Fakti është që tani, për shembull, në Finder mund të krijojmë shumë dritare dhe skedarët në përgjithësi mund të katalogohen shumë shpejt dhe lehtë me "etiketat".

Sot ne do t'i shpjegojmë sistemit këto dy karakteristika të reja.

Ne fillojmë me "Skedat". Gjetësi merr fuqinë dhe pasurohet pasi shton konceptin e skedave. Tani mund të kemi disa dritare gjetëse së bashku në një, duke pasur aq skeda sa të na duhen. Nga ana tjetër, në secilën nga këto skeda mund të kemi një pamje të ndryshme të skedarëve.

Tani që të jeni në gjendje të zhvendosni një skedar nga një skedë në tjetrën do të jetë e mjaftueshme për ta zgjedhur atë dhe ta tërheqni nga një skedë në tjetrën. Përveç kësaj, ne mund ta vendosim dritaren e gjetësit në ekran të plotë për herë të parë dhe të kemi një përvojë shumë më të këndshme.

GJETJE QELELQET MAVERIKA

Ndryshimi tjetër që djemtë e Cupertino-s bënë në OSX Mavericks ishin "Etiketat". Ne do të jemi në gjendje ta përdorim këtë program në gjetës, në dokumente në përgjithësi dhe në iCloud. Tani e tutje ne mund të etiketojmë dokumentet në mënyrë që më vonë kërkimet në gjetës të jenë shumë më të shpejta dhe më të lehta. Siç mund ta keni parë, në krye ata kanë vendosur një buton të ri që na lejon të krijojmë etiketa dhe të etiketojmë dokumente. Në dritaren e poshtme të majtë mund të shohim listën e etiketave që kemi krijuar së bashku me ngjyrat që ka secila prej tyre.

Etiketa OSX 1. MAVERIKA

Etiketa OSX 2. MAVERIKA

Nga ana tjetër, kur do të ruajmë një dokument, në dritaren që shfaqet, kjo gjithashtu na tregon mundësinë që të jemi në gjendje të shtojmë etiketa nga ai moment. Ne mund të caktojmë më shumë se një etiketë në dokument.

ETIKETAT E DOKUMENTIT. MAVERIKA

Më në fund, në iCloud mund të filtrojmë edhe dokumentet që janë ngarkuar në re. E tëra çfarë duhet të bëjmë është të zgjedhim etiketat që na interesojnë dhe reja do të filtrojë dhe të fillojë të tregojë skedarët e lidhur.

Etiketat e ICLOUD

Siç mund ta shihni, skedari, sistemi i ruajtjes dhe kërkimi për dokumente në OSX Mavericks është përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme. Tani e tutje ne ju këshillojmë të përdorni etiketat për skedarët tuaj dhe të shijoni përvojën e "Gjetësit" në një mënyrë të madhe.

Më shumë informacion - Përditësimet e gjetësit duke shtuar Skeda dhe Etiketa në OS X Mavericks


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lourdes dijo

  Nuk më pëlqen që etiketa është thjesht një buton i vogël. A do të jem në gjendje ta ndryshoj atë si më parë në një ngjyrosje të emrit të skedarit?

 2.   Mariano dijo

  Nuk më pëlqen që etiketa është thjesht një buton i vogël