GPU M1 Max tejkalon kartën grafike AMD Radeon Pro W6900X të Mac Pro

Mac Pro

Konfirmohen të dhënat që ju dhamë dje. Kur iu referuam MacBook pro-së së re me çipat M1 Pro dhe M1 Max Ata ishin atje lart me desktopët më të mirë të Windows. Tani testet tregojnë se çipi M1 Max e bën GPU-në e kompjuterit të performojë më mirë në teste sesa një kartë grafike 6000 euro siç është AMD Radeon Pro W6900X. ai në Mac Pro.

MacBook Pro-të e rinj 14 dhe 16 me çipat e rinj M1 Pro dhe M1 Max konfirmojnë se do të kenë një lidership shumë të gjatë në fushën e kompjuterëve. Dje ju thamë se për të qenë çipa në laptopë, rezultatet që ata ofronin mund të krahasoheshin me kompjuterët desktop më të avancuar dhe më të fuqishëm. Një test i ri standard me mjetin Affinity tregon se GPU-ja e M1 Max tejkalon AMD Radeon Pro W6900X në disa detyra.

AMD Radeon Pro W6900X është një model i bazuar në arkitekturën RDNA 2. Ai ka 5.120 shader, 320 njësi teksturimi, 128 njësi raster, autobus 256-bit dhe 32 GB memorie GDDR6 16 GHz.

Standardet u kryen nga Andy Somerfield, zhvilluesi kryesor i redaktuesit popullor të imazheve Affinity Photo. Në një temë në Twitter, Somerfield detajon se si ekipi Affinity ka optimizuar softuerin e tyre për çipat Apple Silicon që nga versioni i parë i Affinity Photo për iPad.

Affinity ka zhvilluar mjetin e vet për të matur performancën e detyrave që lidhen me aplikacionet e tij, të tilla si Affinity Photo dhe Affinity Designer. Për shembull, zhvilluesi shpjegon se Affinity Photo funksionon më së miri me një GPU që ka performancë të lartë kompjuterike, gjerësi bande të shpejtë në çip dhe transferim të shpejtë brenda dhe jashtë GPU. GPU më i shpejtë se ekipi i Affinity kishin testuar në mjetin e tyre standard, AMD Radeon Pro W6900X i shtrenjtëApple shitet për 6440 euro.

Në test, GPU-ja e Apple mori një rezultat prej 32891ndërsa GPU-ja e AMD-së pasoi me 32580 standarde. Sigurisht, siç shpjegon zhvilluesi, kjo nuk do të thotë që GPU M1 Max performon më mirë në të gjitha detyrat:

Por definitivisht tregon se sa të aftë janë çipat e Apple, dhe gjithashtu këtë ato mund të jenë më të mira për redaktimin e imazhit sesa një GPU e dedikuar e nivelit të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)