Mac Pro tregon performancë të dobët në Autodesk Maya 3D

MacPro-Performance-Maya-1

Nga Ars Technica ne marrim një zgjidhje për një problem të performancës që kishte pllakosur Mac Pro të ri në lidhje me softuer profesional i dizajnit 3D, Autodesk Maya, dhe pa shkuar më tej, performanca ra shumë më e ulët në OS X sesa në Windows, kështu që pothuajse mund të fajësonim një problem në programin e vetë Autodesk sesa diçka që lidhet drejtpërdrejt me Mac hardware Pro.

Në një kontakt të parë kur fillojmë Maya 2014 në Mac Pro, gjithçka shkon normalisht dhe siç supozohet se duhet të ekzekutohet, megjithatë, ndërsa rrisim numrin e poligoneve në skenë ose karakter, performanca bie dhe po flasim për një Konfigurimi i dyfishtë AMD Firepro D700 me, vëmendje G 12 Gb VRAM në total!. Në çdo rast, siç e kam përmendur më parë, problemi duket se qëndron në një lloj konfigurimi të paracaktuar të Maya që me një rregullim të thjeshtë do të jemi në gjendje të përmirësojmë shumë produktivitetin në këtë program.

Në mënyrë të veçantë, është një problem specifik me Maya në të cilin në vend që të rritet sasia e kujtesës video për të akomoduar një madhësi të tillë poligonesh, kryen një prerje 'parandaluese' prej tij si parazgjedhje, kështu që ndërsa kjo sasi rritet, kujtesa nuk rritet e njëjtë, e cila përkthehet në një rënie brutale të performancës.

Për të zgjidhur këtë dështim serioz, ne thjesht duhet të shkojmë në bibliotekën e përdoruesve duke mbajtur të shtypur tastin Alt dhe duke zgjedhur bibliotekën në menunë Go të Finder. Tjetra do të kalojmë në menunë e programit në dosjen Preferences> Autodesk> Maya> 2014 x64 dhe të hapim dosja me emrin Maya.env Në një redaktues teksti siç është TextEdit, redaktori që OS X integron si parazgjedhje, mbetet vetëm të shtoni një rresht në tekstin e shfaqur në atë skedar:

MAYA_OGS_GPU_MEMORY_LIMIT = 6,000

Me këtë hap të thjeshtë, ne do të arrijmë përshtaten si duhet kujtesën video sipas kërkesave tona në mënyrë që të mos bjerë 'e shkurtër' kur e përdorni.

Më shumë informacion - Përdorni mjetin "Trego zmadhuesin" në Paraqitje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.