Unë jam nga Mac, a rekomandoni të blini MacBook Air sot?

Ne jemi në atë moment të rëndësishëm që do të bëjmë blerjen e Mac-it tonë të parë dhe pasi të kemi vendosur të bëjmë këtë investim të rëndësishëm për punën tonë, kohën e lirë ose çfarëdo që duam, ne kemi pyetjen nëse duhet të blejmë MacBook Retina, MacBook Pro ose MacBook Air ...

Kjo u tha dhe duke marrë parasysh që çdo përdorues mund të ketë nevoja shumë të ndryshme nga një tjetër për sa i përket përdorimit që do t'i jepet makinës, ajo që është e qartë për ne është se MacBook Air mund të jetë një nga opsionet më të këqija të Blerjes për dikush i ri në botën Mac dhe ne nuk po themi se janë pajisje të këqija ose keqfunksionim, por blerja e këtyre Mac-ve ka disa pika negative.

Procesori dhe tiparet e vjetra

E para është që përbërësit që montojnë këto MacBook Air janë të vjetër. Isshtë e vërtetë që një vit më parë ato u rinovuan nga ato më aktuale, por ata janë akoma përpunues të vjetër që e vërteta funksionon mirë për disa detyra më të thjeshta, por ato nuk janë askund afër atyre që ngrihen në Mac aktualë.

Korniza e madhe gri në ekran dhe mospasja e ekranit Retina janë dy pika për tu marrë në konsideratë në këto MacBook Air, logjikisht do ta shohim ekranin mirë por Nuk ka asnjë pikë krahasimi me MacBook Retina.

Përditësimet e MacOS

Kjo është një çështje tjetër që na shqetëson dhe është që ndoshta versionet e mëposhtme të macOS nuk kanë më vend në këto MacBook Air, të paktën është ajo që ne besojmë. Isshtë e vërtetë që ata vazhdojnë të azhurnohen me versionet që kemi sot dhe se ata do të azhurnohen edhe në macOS High Sierra, por kjo nuk do të thotë që do të jetë një nga të parët që do të bjerë nga lista për të marrë versione të reja të sistemit operativ.

Çmimi MacBook Air

Ok, çmimi është më i miri në të gjithë gamën e Mac, por çfarë do të mendonit nëse Apple ndalonte shitjen e MacBook Air dhe ul çmimin e MacBook Retina siç u jemi lutur disa përdoruesve që kur u lansuan këta kompjuterë më të hollë, më të lehtë, plus gjithçka ... Me pak fjalë, çfarë po paguajmë për këtë MacBook Air është ajo që duhet të paguajmë për MacBook Retina aktuale 12 inç (ose diçka të ngjashme) pasi që ato janë evolucioni më logjik i MacBook Air i vjetër.

Kursimi pak më shumë dhe kërcimi për modelin e hyrjes së këtyre MacBook Retina mund të jetë një mundësi shumë e mirë për të gjithë, megjithëse kemi frikë nga porta e vetme USB Type C shtuar nga ekipi, është më se e mjaftueshme për shumicën e përdoruesve.

Përgjigja e pyetjes është ...

Jo, blerja e këtyre kompjuterave do të thotë që Apple vazhdon t'i mbajë ato në shitje me pothuajse asnjë azhurnim të pajisjeve dhe është e nevojshme ose ne besojmë se është e nevojshme që Apple të vendosë MacBook Retina si një model hyrje njëherë e përgjithmonë. Logjikisht çdokush mund të bëjë atë që dëshiron dhe është e vërtetë që të kesh një MacBook Air mund të na shërbejë për shumë nga detyrat e përditshme që bëjmë, madje edhe për të punuar me të, por në realitet ne duam të bëjmë hapin në diçka më të mirë, më aktuale dhe më mirë në të gjitha kuptimet, dhe kjo arrihet duke ulur çmimin e MacBook Retina.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos Abraham Gomez Balbuena dijo

  Shtë një mendim shumë personal i bazuar në atë që ju dëshironi atë që ata duan. Por ajri i macbook mendoj se i ka mbetur shumë. E dashura ime ka një nga 2015 dhe është mjaft e shpejtë, funksionon shumë mirë dhe ajo është e kënaqur me të.

 2.   Psiko dijo

  Unë kam një nga mesi i vitit 2013 me i5 dhe 8 GB RAM. Unë e përdor atë kryesisht për të bërë muzikë me Logic Pro X, dhe nuk më jep ndonjë çështje të performancës. Unë mendoj se njerëzit kanë marrë nga duart se disa kompjuterë janë të mirë vetëm për gjëra të thjeshta, të tilla si leximi i PDF. Për dashurinë e Zotit, lexova PDF në celularin tim të parë Nokia në 2003. Mirë, nuk mund të luani lojëra të gjeneratës së ardhshme, por le të mos e ekzagjerojmë, kjo është për të qeshur.

 3.   Mario dijo

  MacBook Air është akoma MacBook më i mirë, nëse nuk ju duhen funksione për t'iu përkushtuar profesionalisht çështjeve të dizajnit, videos, etj.
  Kjo është arsyeja pse është Mac që çdo prodhues tjetër ka kopjuar
  Ashtë një gabim të mos vazhdosh ta zhvillosh pasi Macbook Retina është një gabim serioz, i cili përveç që është shumë i shtrenjtë ka një ekran 12, diçka e papranueshme për ata prej nesh që mendojmë se Ajri mund të jetë i pajisur në mënyrë perfekte me një 14 ekran pa rritur peshën dhe madhësinë duke e bërë kornizën e famshme
  13.3 ″ është e mjaftueshme dhe sipas mendimit tim, mjaft e mirë, por është minimumi i pranueshëm, zbritja në 12 është një pengesë e papërballueshme për shumë
  Nga ana tjetër, ndërtimi është një botë tjetër, unë po shkoj për Ajrin e tretë, pas tre vjetësh përdorim secilin dhe duke udhëtuar nëpër shkretëtira, xhungla dhe male kudo, (dhe nuk është shaka) Unë gjithmonë i kam shitur duke qenë si të reja, dhe gjithmonë për pothuajse të njëjtën sasi për të cilat i blini.
  Në retinën MacBook 12 you ju prekni kornizën me ekranin e hapur dhe ajo lëkundet nga njëra anë në tjetrën si në një laptop 250 euro, në Air mbetet i fortë si shkëmb dhe në të njëjtën kohë i qetë pavarësisht viteve të përdorimit, ata kanë një ndërtim madhështor
  performanca është e mirë për nevojat e shumicës natyrisht që mund të përmirësohet
  dhe lidhja është shumë e pranueshme, unë kam dy USB për disqet e mia të jashtme dhe disa pajisje të tjera, unë kam një kartë themelore SD për ata prej nesh që janë të dashur për fotografinë, të gjitha metodat e tjera janë një dhimbje në krahasim me slotin e thjeshtë SD, Unë kam dhe nuk e kuptoj pse nuk bëjnë laptopë me mini ose mikro SD nëse është një problem hapësinor. MacSafe që është një nga shpikjet më interesante të Mac, dhe gjithçka që nuk është MacBook Retina e shtrenjtë, e brishtë dhe e pakët. ekran
  Pro-të janë të mirë, sigurisht, por pse do të doja një fletore 4 herë më të trashë në pjesën e përparme kur e kam këtë? është një tjetër përfshirje mahnitëse.
  Kështu që unë do të blej të 4-tin, do të përpiqem të kap modelin e fundit dhe këtë herë me procesorin më të fuqishëm që ekziston, në pritje që ata të pushojnë së bërëi pasi e di që kam edhe 3 ose 0 vjet të tjerë gjithsej kënaqësi

  1.    Cesar Vilela dijo

   Komenti i Mario, larg se disa e duan apo jo, ka shumë të vërtetë (ose të gjithë), unë jam në macbook tim të 4-të dhe përdor ajrin tim, në mënyrë të përsosur, është e vërtetë që ndonjëherë madhësia e ssd është e shkurtër, por është thjesht e shkëlqyeshme, unë jam një programues dhe bëj disa gjëra të dizajnit për biznesin, po shkon mirë, shumë mirë në fushën e zhvillimit të softuerit komercial, nuk ka kuptim të flasësh për estetikë, është e përsosur, me peshë , shkëlqyeshëm, dhe sapo bleva një tjetër Air për këtë 2018, dhe jam akoma i lumtur. 12 ″ Më pëlqen shumë, e pamohueshme, por një inç më pak, është më shumë konsum personalisht. Magsafe është një tjetër pikë që nuk mund të përjashtohet.

 4.   Ikky Gomez Duranza dijo

  Do te te thosha, pa dyshim !!!

 5.   Fefe Mora dijo

  Një kilogram peshë dhe pajisje ideale për tu programuar. Unë qëndroj me ajrin

 6.   Pedro Molina Rios dijo

  Shtë më e mira në bazë le të gjatë

 7.   Imazhi i mbajtësit të vendit Gaspar Cobos Santos dijo

  E gjitha varet nga kërkesa dhe përdorimi që duam t'i japim. Unë kam një të tillë për punën e përditshme në zyrë dhe funksionon shumë mirë. Unë qëndroj me Ajrin.

 8.   Juan Ma Noriega Cobo dijo

  Po, sigurisht për sa kohë që është me i7, gjithashtu pa marrë parasysh se sa rrufe na futet në sy, e vërteta është se USB përdoret akoma shumë dhe është më mirë të blini një përshtatës për Thunderbolt sesa një për USB. Alsoshtë gjithashtu e lehtë dhe e sheshtë. Është perfekte.

 9.   dailos dijo

  Po !!!!! Pa hezitim për asnjë sekondë

 10.   Ricardo dijo

  Isshtë egoizmi juaj, nuk ka asnjë shqetësim nëse mund ta bëni Apple të kthejë planet e saj duke vidhosur të tjerët për të arritur një ulje të konsiderueshme ose marzhin e fitimit të asaj që dëshironi tani të blini dhe / ose të shisni vetëm për ju dhe për ju dhe ata që jeni jo si keni fituar modelin që keni blerë dhe që tani dëshironi ta shisni për t'ju dëmshpërblyer me një çmim më të mirë dhe për të lënë të tjerët të vjetëruara të ndizen vetë me qiri. Ju nuk keni problem t'u tregoni miqve tuaj për atë feat. Përkundrazi, kërkoni nga Apple të citojë pajisjet tuaja në mënyrë që të merrni një zbritje të konsiderueshme për blerjen e ardhshme që bëni në mënyrë që të mund të blini 2 ose 3 kompjuterë të modelit të zgjedhur nga ju dhe kërkoni Microsoft Windows të rrisë pagën tuaj për punën e rrëmujës që rekomandoni .

 11.   Anthony dijo

  Përshëndetje, unë kam blerë një MacBook Air dhe jam shumë i kënaqur me të. Macshtë makbook-u im i parë dhe e vërteta është se edhe njerëzit e mi po e pëlqejnë shumë. Unë kam instaluar paralele gjithashtu dhe po shkon shumë mirë. Mirë, përshëndetje.

 12.   Davidz dijo

  Do të doja të dija se si po shkon ky ajër macbook me Photoshop, mbajeni apo qëndroni pak?

 13.   Ricard dijo

  Bleva një MacBook Air disa muaj më parë pas 2 laptopësh windows, i fundit një Dell që nuk më dha rezultate të mira. Për një përdorim standard është më se e mjaftueshme, shfletoni, faqe, numra, etj ... Sa më shumë që e përdor aq më i lumtur jam. Unë gjithashtu bleva një iPhone SE dhe nuk përdor më androidin e mëparshëm, nuk ka ngjyrë. Dy ekipet ia vlejnë. Tani për tani nuk po kthehem. Do të doja ta kisha bërë ndryshimin më herët.

 14.   Fabian tronkoso dijo

  Unë punoj në dizajn dhe është nën stres dhe përgjigjet në mënyrë perfekte. Kundrat: disku është shumë i vogël, por pasi që desktopi është solid në më pak se 5 sekonda

  1.    Alfonso dijo

   Përshëndetje Fabian, pasi që kam lexuar komentin tuaj do të doja të dija nëse përdorni photoshop dhe një program video, pasi unë e dua atë për këtë dhe nuk e di nëse ia vlen të blini ajrin dhe të shkoni te pro i shtrenjtë, unë doni mendimin e dikujt që është AIR me programe të ngjashme dhe më jepni mendimin tuaj për Macbook Air të fundit.

 15.   Sandra dijo

  FLIPAT TUAJ !!! Jam i mahnitur me artikullin, a është me të vërtetë një Macbook Pro më i mirë se një Mac Book Air i7? E vetmja gjë që ka është një procesor 200mgh më i shpejtë (pothuajse i njëjti procesor) dhe një kartë grafike më e mirë (macbook pro), tashmë kjo, nuk ia vlen të rritet çmimi.

bool (e vërtetë)