MacBook i së ardhmes mund të përfshijë mentesha që e bëjnë shkrimin në të më të rehatshëm

MacBook Pro

Një nga karakteristikat që u ndodh të gjithë laptopëve është se ekrani është me lartësi të ulët krahasuar me sytë. Shkrimi në to për një kohë të gjatë nuk është se është i pakëndshëm dhe më pak në një MacBook Pro, por është e vërtetë që mund të bëjë që ju të tërboheni pas disa ditësh. Shumë përdorues përfundojnë duke blerë një stendë që ngre pak kompjuterin dhe e bën më të mirë shkrimin në të. Apple dëshiron që ju të mos shpenzoni para për pajisje dhe po shqyrton mundësinë e krijimit të menteshave që arrijnë atë efekt.

Patentë e re Apple për MacBook Pro Ergonomics

Një patentë e re Apple regjistruar keto dite, paralajmëron për mundësinë që Apple mund të mendojë të përfshijë një sistem të menteshave që bën kur hapet, ekrani ngrihet dhe tastiera është në një pozicion më të rehatshëm për të shkruar në të. Diçka e tillë, si bazat që shesin. Kjo nuk është një ide e keqe sepse shumë njerëz përfundojnë me dhimbje qafe dhe shpatullash për shkak të sjelljes së dobët kur ulen para një laptop.

Patenta e titulluar "Montimi i lidhjeve për një pajisje elektronike portative", ju doni që mekanizmi i menteshave të ngrejë të gjithë sipërfaqen e sipërme të MacBook, duke arritur një kënd më të mirë shkrimi. Do të kishte dy mënyra për ta bërë atë.

  • Ngrini pjesën e pasme në mënyrë që e gjithë sipërfaqja e sipërme të jetë e kënduar drejt përdoruesit, përfshirë pjesën e trackpad.

  • Ngrini vetëm elementin e tastierës Në pjesën e prapme. Tastiera është e anuar ndërsa e mban të sheshtë panelin.

Patentë e re Apple për të arritur ergonomi më të mirë në MacBook Pro

 

 

Kjo jo vetëm që arrin që MacBook të sigurojë ergonomi më të madhe për përdoruesin por gjithashtu sistemi i ftohjes do të jetë gjithmonë më i madh sesa nëse e kemi të mbështetur mbi ndonjë sipërfaqe. Si gjithmonë ato janë patenta, ne nuk do ta dimë nëse kjo ide do të realizohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.