MacBook kthehet prapa në kohë me kamerën e tij FaceTime

kamera-makbook-12

Jo gjithçka që rrethon modelin e ri të laptopit të prezantuar nga Apple janë përparësi. Fakti është që kur specifikimet teknike u botuan në faqen e internetit të Apple një nga gjërat e para që ra në sy ishte kamera FaceTime që është montuar në këtë model i ri kompjuterik.

Megjithëse kompjuteri ka procesorët dhe ekranet më të fundit, si dhe një port të ri lidhjeje, e njëjta gjë nuk ndodh me kamerën FaceTime që është montuar, e cila ka një rezolucion prej 480p, në krahasim me 720p të modeleve të tjera të tilla si Macbook Air dhe MacBook Pro Retina.

Po, hollësia ekstreme e laptopit të ri Apple nuk është e gjitha përparësi dhe kjo është për shkak se ekrani i ri Retina zë vetëm 0,88 mm, sensori i kamerës FaceTime që është përdorur ka paguar për të, dhe shumë i shtrenjtë. Siç e dimë të gjithë, kamerat e përparme të kompjuterëve Apple kohë më parë kaluan nga një rezolucion prej 480p në 720p, duke marrë emrin e kamerave FaceTime HD.

ekran-makbook-i hollë

Tani, përkundër faktit që kemi marrë pjesë në prezantimin e një kompjuteri të ngarkuar me ridizenjim dhe karakteristika të mira, nuk mund të themi të njëjtën gjë për kamerën FaceTime që është montuar, e cila përsëri ka një rezolucion të trishtueshëm 480p.

Para këtij lajmi, të gjithë pyesim se si mund të jetë e mundur që Apple ka vendosur që ky laptop, i cili kërkon dizajnin e tij të ri, ta ketë atë kamerë. Aq më tepër kur duket se ata janë kthyer në një teknologji të mëparshme se ajo që supozohet të jetë më pak e evoluar dhe prandaj sensori zë më shumë hapësirë.

Pasi kemi menduar për këtë temë shumë herë, kemi arritur në përfundimin se ajo që ka ndodhur nuk është se ky kompjuter monton një kamerë 480p Në vend të kësaj, është në të vërtetë 720p, por sensori duhej të pritej për shkak të hapësirës së vogël në vendin e caktuar në skajin e sipërm të ekranit për lentet e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.