MacBook Pro 13 with me M1 rezulton të jetë makineria ideale për redaktimin e fotove

MacBook Pro i ri 13

Kemi thënë për ca kohë që procesorët e rinj të Apple po marrin një pritje shumë të mirë dhe se numrat që i paraprijnë e tregojnë këtë. Fuqia e këtyre kompjuterave me mikroprocesorin M1 është jashtëzakonisht e madhe dhe madje nganjëherë pothuajse poshtëruese krahasuar me kompjuterët e tjerë me të njëjtat përfitime. Sidoqoftë, duket se ata janë gjithashtu të aftë të turpërojnë kompjutera shumë më të fuqishëm. Kjo është dëshmuar në testet e kryera nga fotografi profesionist Andrew Hoyle duke krahasuar një MacBook Pro 13 me një super kompjuter desktop Windows.

Çipi M1 po punon shumë mirë. Nëse jeni një fotograf që mendoni të blini një Mac ose Windows, duket se Andrew Hoyle ka përgjigjen: MacBook Pro i ri 13 është zgjidhja. Me sa duket, MacBook Pro M1 me 16 GB RAM Nuk konkurronte kur drejtonte Photoshop të bazuar në Intel, por ishte një histori tjetër kur testoi versionin beta të M1. Ajo arriti të rreshtojë 19 imazhe të papërpunuara me rezolucion të plotë dhe pastaj t'i bashkojë ato në një imazh të grumbulluar në fokus. Shtë një teknikë që kërkon shumë nga kompjuteri.

Photoshop i bazuar në Intel, përmes Rosetta 2, iu deshën 50,3 sekonda për të rreshtuar shtresat dhe 1 minutë dhe 37 sekonda për t'i bashkuar ato. Ajo u krahasua me një kompjuter desktop Windows, me performancë të jashtëzakonshme (AMD Ryzen 9 3950 X CPU, grafikë Nvidia RTX Titan dhe 128 GB RAM). Ky PC mori 20 sekonda për të radhitur shtresat dhe 53 sekonda për t'i bashkuar ato. Të njëjtat teste janë kryer në versionin beta të Photoshop i cili është i pajtueshëm me Apple M1. Shenjat e arritura janë të pabesueshme: 22 sekonda për të lidhur shtresat dhe 46,6 sekonda për t'i bashkuar ato. Nga rruga, e njëjta gjë ndodhi duke përdorur programin Lightroom.

Shtë e qartë se vendimi është i vetëkuptueshëm për sa i përket performancës. Problemi është se ekrani i këtij MacBook Pro është 13 dhe për fotografinë është pak i shkurtër. Duke marrë parasysh vështirësitë në shtimin e ekraneve të jashtme, do të ishte një ide e mirë të prisni për MacBook Pro 16 inç, ndoshta me M1X.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.