MacBook Pro nga mesi i 2012 konsiderohet tashmë Vintage nga Apple

MacBook Pro nga mesi i 2012 është tashmë Vintage

Për çdo gjë dhe për të gjithë ne vjen momenti në të cilin jemi “shpallur” të vjetër. Më ka ndodhur herën e parë që një fëmijë më thirri zotëri, megjithëse e rëndësishme është si ndihemi brenda dhe që vazhdojmë të funksionojmë. Nga ana tjetër, kur bëhet fjalë për kompjuterët, kur të shpallin të vjetër (më mirë nëse është Vintage) ka pak për të bërë. Ka të ngjarë që ata të fillojnë t'ju harrojnë, se sistemet operative nuk janë më për atë model të veçantë dhe se pjesët e riparimit do të fillojnë të bëhen të pakta. Kjo është ajo që ndodhi me MacBook Pro të mesit të 2012 sapo është shpallur nga Apple si Vintage.

Nuk do të jetë deri më 31 janar kur do të hyjë zyrtarisht në listë, por tashmë është njoftuar se do të jetë dhe se do të jetë MacBook Pro i mesit të 2012 që do të rrisë listën e pajisjeve të vjetra Apple. Cila ka qenë lista e falënderimeve për punën e bërë, por që tani mund të tërhiqet. MacBook Pro në fjalë ishte ai me CD. O zot, kur kishim një kullë CD në dhomën tonë me tema dhe lojëra të ndryshme. Tani kjo na duket e vjetëruar dhe arkaike, por kanë kaluar vetëm 10 vjet.

Ky MacBook Pro u lëshua në qershor 2012. Siç thamë ishte modeli i fundit me një CD/DVD të integruar dhe qëndroi në shitje deri në tetor 2016. Kjo na bën të mendojmë se deri në atë datë CD-ja ishte pothuajse e nevojshme në jetën tonë. Më merr pak mend ta mendoj. Në fakt ndërsa po shkruaj këtë artikull shoh disa CD në raftet që në fakt nuk i kam më ose ku t'i luaj. Me një ekran 13 inç, ai solli shumë gëzim për kompaninë dhe përdoruesit.

Duke qenë data e shitjes së tij të fundit në 2016, ajo konsiderohet Vintage duke ndjekur rregullat e Apple. Çfarë e konsideron pajisjen si të tillë? me më shumë se pesë vjet që nga ndalimi i shitjes. Mos harroni se Vintage do të thotë koleksion në Apple dhe koleksion do të thotë më shumë vlerë. E lë aty.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)