MacBook Pro M1 Max tregon rezultate mbresëlënëse me Adobe Lightroom

Lightroom

Ky procesor M1 i Apple është një kalim i vërtetë për sa i përket fuqinë të përpunimit dhe efikasitet energjike është tashmë më shumë se e folur dhe e shkruar. Dhe nëse emrit të M1-së i vendosim mbiemra, si për shembull Max, puna tashmë është fjalë më e madhe.

Dhe aty ku dallimi në fuqinë përpunuese është më i dukshëm janë me softuerin e fuqishëm që shtrydh procesorin më të lyer bazuar në të mirën. Një nga ato aplikacione është pa dyshim Lightroom nga Adobe. Një test i ri me këtë softuer tregon se çfarë mund të bëjë një MacBook Pro me një M1 Max.

CNET sapo publikoi një raportojnë ku tregohet se çfarë është në gjendje të bëjë një MacBook Pro me procesorin M1 Maks nën ngarkesë të madhe pune me Lightroom. Me një redaktues imazhi të fuqishëm si ai i Adobe, Apple demonstron se sa larg mund të shkojë procesori juaj MacBook Pro.

Artikulli na tregon një krahasim midis një MacBook Pro 16 inç me çipin M1 Max me 10 bërthama dhe 32 GB RAM me MacBook Pro Intel i7 i vitit 2019. Testi është kryer me një ngarkesë komplekse në redaktimin e fotografive.

Testi në fjalë ishte bashkimi i gjashtë fotove 30 megapikselë në një imazh panoramik. Dhe u bë 4,8 herë më shpejt në Apple Silicon MacBook Pro të ri, duke marrë mesatarisht 14 sekonda krahasuar me 67 për modelin me një çip Intel.

Testi Lightroom

Në të gjitha testet, Apple Silicon përfitoi.

Një test tjetër me më pak ngarkesë pune ishte bashkimi i tre fotove 30 megapikselë në një imazh HDR. U deshën 22 sekonda në Intel MacBook dhe vetëm 12 sekonda me procesorin M1 Max, pothuajse gjysmën e kohës. Në të gjitha testet e kryera me Adobe Lightroom, Apple Silicon fitoi rrugën në krahasim me MacBook Pro Intel i7 me të njëjtat 32 GB RAM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)