macOS High Sierra nuk është më e lidhur me Apple ID tuaj

Që nga e hëna e kaluar pasdite, të gjithë përdoruesit me një kompjuter të përputhshëm Mac munden shijoni sistemin e ri të punës desktop MacOS High Sierra, ose përmes një azhurnimi të thjeshtë, megjithëse jo aq të shpejtë, ose duke kryer një instalimi nga e para që u lejon atyre një përdorim më të mirë dhe më optimal.

macOS High Sierra ka mbërritur plot lajme, shumë prej të cilave nuk vërehen në shikim të parë, siç është rasti me azhurnimet, e cila Ata nuk janë më të lidhur me Apple ID tuaj dhe nuk shfaqen në seksionin "Blerura" nga Mac App Store. Por çfarë kuptimi saktësisht kanë këto?

macOS High Sierra zhduket nga blerjet tuaja

Pas lëshimit të macOS High Sierra, është zbuluar se kompania Apple nuk po rendit më azhurnime të sistemit operativ të mëparshëm, macOS Sierra, ose azhurnimi aktual në macOS High Sierra, në skedën "Blerur" të Mac App Store.

Në të vërtetë, nëse i hidhni një vështrim këtij seksioni, do të jeni në gjendje të shihni se as macOS Sierra dhe as macOS High Sierra nuk shfaqen në listën e blerjeve, gjë që sugjeron që azhurnimet nuk janë më të lidhura me një Apple ID i vendosur.

Deri tani, të gjitha azhurnimet e mëparshme të sistemit operativ Mac ishin të lidhura me një Apple ID, atë të personit që e bëri atë, dhe azhurnimi kërkonte një ID të Apple dhe futjen e një fjalëkalimi, diçka që mund të ishte e bezdisshme kur Mac ndryshoi pronësia, për sa kohë që nuk është dorëzuar duke zbritur zero.

Sidoqoftë, a Dokumenti i mbështetjes së Apple Lidhur me riinstalimin e aplikacioneve e konfirmon këtë ndryshimi për të hequr macOS Sierra dhe High Sierra nga skeda Blerja ishte plotësisht e qëllimshme"MacOS Sierra ose më vonë nuk shfaqet në skedën Blerur", tregojnë ata nga MacRumors.

Në rastin e macOS Sierra, ndryshimi do të thotë se nuk ka asnjë mënyrë zyrtare që përdoruesit të rimarrin dhe instalojnë macOS Sierra nëse duan të shkarkojnë nga High Sierra. Megjithëse ka gjithmonë një mënyrë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.