MacID do të mbetet i disponueshëm edhe nëse Apple paraqet Touch ID për të zhbllokuar Mac-un tuaj

Macid-zhbllokuar-mac-touch-id-0

Unë kam folur këto ditë për mundësinë e madhe që Apple të fillojë një mënyrë të re për të zhbllokuar tuajin Mac me Touch ID në një versioni tjetër i OS X. Për ata që janë të vetëdijshëm, kjo mund të bëhet tashmë me aplikimet e App StoreSi MacID, por nëse Apple e sjell këtë veçori për instalimin vendas të OS X. Çfarë do të ndodhë me këto aplikime të palëve të treta?.

Nuk ka qenë akoma pa konfirmim që një tipar i tillë është i garantuar të mbërrijë në Mac, pasi nuk është asgjë më shumë se a thashetheme, dhe sinqerisht ne ndoshta nuk do ta dimë me siguri deri në  WWDC 2016, dhe Apple njofton OS e saj të ri. Nga ana tjetër, le të themi hipotetikisht Apple prezanton këtë tipar. Si do të ndikoheshin aplikacionet e palëve të treta që bëjnë gjëra të ngjashme?.

prek id mac

MacID vs Apple

Megjithëse shumica e njerëzve do të thonë se ata do të fillojnë të përdorin veçorinë e integruar në OS X dhe iOS në aplikacionet e palëve të treta për të zhbllokuar Mac-un e tyre me Touch ID, do të ketë akoma disa karakteristika që do të bëjnë një ndryshim me funksionin tjetër vendas që Apple mund të integrojë.

P.sh. MacID për të cilat mund të blihen në App Store 3,99 €, ka një numër karakteristikash për të ardhmen Touch ID që nuk janë përmendur në thashethemet aktuale dhe që ndoshta nuk do të përfshihen në një nga implementimet e vetë sistemit Touch ID nga Apple për kompjuterët Mac.

Nëse Apple do të ju lejonte të zhbllokoni Mac-in tuaj me sensorin Touch ID duke përdorur një lidhje me Bluetooth, dhe ju keni vendosur të ndaloni përdorimin e MacID plotësisht, përsëri do të humbisni karakteristika të ndryshme që aplikacionet e palëve të treta si MacID kanë për të ofruar si:

 • Punon me shumë Mac, pajisje iOS dhe Apple Watch në të njëjtën kohë.
 • Shkyçni Mac-in tuaj duke përdorur Touch ID, me kodkalim, Apple Watch ose me një guralecë.
 • Njoftimet ndërvepruese që ju bëjnë të mos keni nevojë as të zhbllokoni pajisjen tuaj iOS.
 • Kontrolloni audion e Mac-ut tuaj, i cili punon me iTunes dhe Spotify.
 • Bllokoni manualisht Mac-në tuaj, ose filloni ruajtjen e ekranit në distancë.
 • Bllokohet automatikisht kur pajisja iOS largohet nga Mac-u juaj.
 • Afrimi zhbllokohet automatikisht kur të ktheheni te Mac-i juaj.
 • Prekni shkurtesat 3D.
 • Widget në Qendrën e Njoftimeve.
 • Zgjidhni nga kombinimet e ngjyrave.
 • Unë përdor MacID për të autorizuar detyrat që kërkojnë një fjalëkalim administratori në OS X. (Vetëm për llogaritë e administratorit)
 • MacID për OS X nuk lidhet kurrë me internet pa pëlqimin tuaj.
 • Fjalëkalimi juaj OS X nuk lëshohet dhe ai kurrë nuk e lë Mac-in tuaj.
 • Tepër e lehtë për t’u përdorur, por e mbushur me veçori dhe mundësi.

Lista tregon se edhe nëse Apple integron një tipar të Prekni ID-në në Mac-et tuaja, ka akoma një ton karakteristikash mahnitëse për tu marrë MacID, sepse lista e mësipërme është më e madhe në funksionalitete.

MacID-për-Apple-orë

I saj karakteristika të shkëlqyera pa ekzagjeruar as tiparet më të thjeshta, dhe Touch ID që Apple mund të implementojë nuk do të vijë me aq shumë veçori dhe cilësime përdoruesi sa ka MacID.

Në përgjithësi, qasja e përgjithshme e Apple është të bësh diçka që plotëson kriteret për stabilitetin dhe lehtësinë e përdorimit. përdorues të përparuar që duan më shumë mundësi për të konfiguruar shpesh më karakteristikë, ata lihen në errësirë ​​me shpresën se zhvilluesit e aplikacioneve ata mund të plotësojnë dhe plotësojnë nevojat tuaja.

Përfundimi

Touch ID është funksionalitet i shkëlqyeshëm, dhe unë mendoj se Apple ka filluar vetëm të shfrytëzojë potencialin e saj. Touch ID mund të mblidhet nga pajisjet iOS me pjesën tjetër të pajisjeve Apple në një moment, por shërbimet e palëve të treta mund të çojnë në një siguri më të mirë merrni përvojën më të mirë të përdoruesit.

Kane zhvilluesi i MacID, nuk është fundi i botës për aplikimin tuaj, pasi akoma planifikoni të vazhdoni të mbështesni me veçori të reja, edhe nëse Apple i sjell këto veçori në Mac në pajisjen e re OS X 10.2.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.