MacOS 10.13.4 beta ju lejon të krijoni dhe modifikoni skedarë HEIF

macOS është një sistem operativ që nuk pushon kurrë të na mahnisë. Me azhurnimin e High Sierra këtë javë në versionin 10.13.3 kemi marrë paprekshmërinë e plotë për Specter dhe Meltdown dhe një përmirësim dhe korrigjim në lidhje me aplikacionin Messages të Mac-ut tonë. Për më tepër, gabimet tipike dhe optimizimi i sistemit janë korrigjuar në përgjithësi.

Por kësaj here, është përfshirë një funksion i ri shumë i rëndësishëm. Tani mund të krijojmë dhe modifikojmë skedarët HEIF në macOS. Deri më tani, HEIF është formati i fotografisë i miratuar nga Apple që nga iOS 11 në pajisjet më të fundit. Kjo karakteristikë vjen në macOS në 10.13.4

Prandaj, në këtë format të ri të imazhit Apple, ne mund të modifikojmë një foto të bërë me iPhone dhe ta redaktojmë atë në Mac, pa pasur nevojë të ndryshojmë formatin në JPEG për të ruajtur ndryshimet. Tani i takon secilit zhvillues të adaptojë aplikacionin e tij dhe të lejojë redaktimin në formatin HEIF pa ndryshime të mëparshme. Imazhe në HEIF dhe lPër t'i redaktuar ato, ato mund të bëhen nga Fotografitë ose nga pamja paraprake. Disa zhvillues kanë komentuar se ata kanë filluar të punojnë me këtë risi interesante.

tani, kur eksportoni, mund të zgjidhni formatin HEIF. Apple fjalë për fjalë nuk e quan atë ashtu. Në Finder ne do t'i njohim ato si një shtesë heic Për momentin, për ndonjë arsye të panjohur, në beta opsioni është pak i fshehur. Për këtë ne duhet hyni në menunë Eksport, në opsionin skedar të shiritit të detyrave. Pasi atje, ne vendosim formatoni dhe shtypni tastin alt. Në këtë mënyrë shfaqet në opsionin e fundit, mundësia e eksportit në HEIF.

Në muajt e ardhshëm do të shohim shumë evolucion me formatet e kompresimit. Apple i ka vendosur të tyret në tryezë. Në të njëjtën kohë, një kodeks video me aftësi kompresimi shumë më të larta se ato të siguruara nga H.1 është abonuar në konsorcium për zhvillimin e AV265.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.