macOS 11.3 rregullon një të metë të sigurisë së sistemit operativ

mollë lëshoi ​​dje versionin macOS 11.3 për të gjithë; Pas disa beta dhe disa teste dhe me ndihmën e zhvilluesve, ishte koha që të lançonte versionin e ri të këtij sistemi operativ për publikun e gjerë. Në këtë version të ri, një patch është lëshuar që siguron që përdoruesit do të jetë i sigurt nga një vrimë sigurie që ekzistonte dhe që rrezikonte të dhënat e përdoruesve të Mac.

Me lëshimin e versionit të ri të macOS 11.3, Apple rregulloi një të metë që mund t'u kishte lejuar sulmuesve të anashkalojnë mekanizmat e sigurisë nga Mac përmes një dokumenti të dëmshëm. Kjo vrimë sigurie i lejoi sulmuesit të krijonin një aplikacion me qëllim të keq që mund të bënte rolin e një dokumenti. Kjo është raportuar nga TechCrunch. Studiuesi i sigurisë Cedric Owens zbuloi për herë të parë defekt në mars.

Sipas Cedric, i cili verifikoi gabimin përmes testeve të tij. Krijoi një aplikacion provë-për-konceptin që përfitoi nga e meta për të nisur aplikacionin Calculator. Ai ishte në gjendje të përcaktojë se: “Gjithë sa duhet të bëjë përdoruesi është të klikojë dy herë dhe nuk do të krijohen paralajmërime ose paralajmërime nga macOS. »

Ky aplikacion demo ishte i padëmshëm. Sidoqoftë, dikush me motive të tjera dhe më pak të sinqerta mund të ketë përfituar nga cenueshmëria për qasje në distancë të dhëna konfidenciale ose informacione të tjera në makinerinë e një përdoruesi duke i mashtruar ata që të klikojnë në një dokument të falsifikuar.

Apple tha se rregulloi të metën në macOS Big Sur 11.3, të cilin gjigandi i teknologjisë Cupertino lëshoi ​​të hënën. Përveç këtij versioni, Apple lëshoi ​​gjithashtu rregullime për të rregulluar të metën në macOS Catalina dhe macOS Mojave. Kjo është arsyeja pse azhurnimet janë kaq të rëndësishme dhe kjo është arsyeja pse është kaq e nevojshme që të mos humbni shumë kohë dhe azhurnoni në versione më të reja. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.