macOS 13 mund të quhet Mammoth

Safari 15 në macOS

Gjatë ditëve që paraprijnë WWDC-të përkatëse që Apple feston çdo vit në qershor, shumë prej nesh spekulojnë se cila do të jetë zona malore që do t'i japë emrin e saj versionit të ri të macOS. Vitet e fundit, bastet shfaqnin gjithmonë Mammoth, një nga emrat që Apple ka regjistruar prej disa vitesh, por që për momentin, siç e dimë mirë, nuk e ka përdorur.

Siç e kanë parë djemtë në 9to5Mac, Apple ka rinovuar markën Mammoth brenda kategorisë së sistemeve operative, kështu që ky është më se i mundshëm emri i versionit të ardhshëm të macOS. Gjithashtu ka të ngjarë që të mos jetë i radhës dhe që Apple të rezervojë emrin për versionet e ardhshme.

Si në shumicën e emrave që kanë marrë versionet më të fundit të macOS, Mamuthi gjendet gjithashtu në shtetin e Kalifornisë. Konkretisht, i referohet zonës së Liqeneve Mammoth që ndodhet në Sierra Nevada, një zonë e njohur për ski.

Apple ka rinovuar markën Mammoth përmes kompanisë Yosemite Research LLC, me të cilin edhe më parë na keni regjistruar emra Yosemite y Monterey. Për të zbuluar nëse versioni tjetër i macOS më në fund miraton këtë emër, do të duhet të presim deri në qershor 2022.

Emra të tjerë që Apple gjithashtu ka regjistruar dhe që do të hyjnë në grupe për të emërtuar macOS 13 janë Rincon, zona e preferuar për sërfistët në Kaliforni dhe Horizont, që i referohet bulevardit Skyline, i vendosur në kreshtën e malit Santa Cruz dhe që shtrihet në jug nga qyteti i San Franciskos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.