MacOS Big Sur 11.3 dhe tvOS 14.5 lëshuar për të gjithë përdoruesit

Sur i madh 11.3

Siç e prisnim pas fjalës kryesore që pamë të Martën e kaluar, Apple sapo ka lëshuar të gjitha versionet e saj të reja të sistemeve operative të të gjitha pajisjeve të saj. Kjo perfshin macOS BigSur 11.3 y tvOS 14.5.

E vërteta është se nuk ka surpriza, pasi që pas betave të shumta të provave të lëshuara për zhvilluesit javët e fundit, ne tashmë kemi qenë në gjendje të shohim lajmet që ato përfshijnë. Tani, më në fund, në dispozicion për të gjithë përdoruesit.

Apple sapo lëshoi ​​macOS Big Sur 11.3, një azhurnim i sistemit operativ Mac. Përditësimi përfshin mbështetje të përmirësuar për të re AirTags, për aplikacionet për iPhone dhe iPad në Apple Silicon, karakteristika të reja të Safari dhe më shumë lajme të vogla.

Përmirëson përdorimin e aplikacioneve iOS dhe iPadOS në Apple Silicon

Nëse keni një Mac Apple Silicon të ri, ato me procesorin M1 dhe keni ekzekutuar aplikacione për iPhone dhe iPad, ky është një azhurnim që do të dëshironi të instaloni. Ky Big Sur i ri ka cilësime të reja Prekni alternativa kështu që ju mund të vendosni komandat e tastierës në vend të hyrjes në prekje që normalisht do të kryeni në një iPhone ose iPad. Për të mundësuar Alternativat e Prekjes, klikoni emrin e aplikacionit në shiritin e menusë dhe zgjidhni Preferencat.

Për këdo që luan një lojë iPhone në një Mac M1, azhurnimi ka një imitim të ri të drejtuesit që harton funksionet e kontrollorit të lojës në tastierën dhe miun e një Mac. Një aplikacion iPad gjithashtu mund të nisë me një dritare më shumë. E madhe, dhe Mac M1s tani kanë mbështetje në letargji.

Çfarë ka të re për të gjithë Mac-et

tastierë lojrash

Përputhshmëria me kontrolluesit e konzollave të reja të ardhshme Gen nga Sony dhe Microsoft ..

Azhurnimi i macOS Big Sur 11.3 ka disa veçori të reja për të gjithë Mac-et, pavarësisht nëse janë me patate të skuqura Intel ose M1.

 • AirTags- Aplikacioni "Kërko" tani punon me pajisjen e re gjurmuese të Apple.
 • Më shumë pajtueshmëri me kontrolluesit e konsolës- Përputhshmëria me kontrolluesit PlayStation 5 dhe Xbox Series X / S në lojërat macOS.
 • HomePod- Mund të vendosni një palë HomePods si opsionin e paracaktuar të daljes së zërit dhe dy HomePod shfaqen si një grup i vetëm i altoparlantëve stereo për Mac tuaj.
 • Muzikë- Një opsion automatik që vazhdon të luajë muzikë pasi të jetë bërë një listë dëgjimi, një shkurtore e re e bibliotekës "E bërë për ty" dhe "Dëgjo tani" tani mbulon ngjarje të drejtpërdrejta.
 • lajm- Një seksion i dedikuar "Për Ju" në skedën Apple News +, skeda e re Shfletoni.
 • Ngarkimi i optimizuar Bateria: Apple e rregulloi këtë veçori në mënyrë që bateria e macBook juaj të jetë plotësisht e ngarkuar.
 • Harroni- Vegla më të mira të renditjes, aftësia për të tërhequr dhe lëshuar një kujtesë në një listë tjetër, dhe mbështetje për listat e shtypjes.
 • ekspeditë gjuetine: Përshtatja e faqes kryesore, mbështetja e Video WebM.
 • mbështetje: Një skedë e re e Ndihmës në About This Mac ofron informacion në lidhje me politikën tuaj AppleCare + dhe një buton Merrni Ndihmë për të filluar një sesion mbështetjeje.

TvOS 14.5 është lëshuar gjithashtu për Apple TV

tvOS 14.5 sjell mbështetje për kontrollet më të fundit PlayStation y Xbox gjeneratë e re. Ai sjell gjithashtu mbështetje për një veçori të re të balancimit të ngjyrave në televizorin tuaj.

Përmes një procesi inovativ të ekuilibri i ngjyrave, Apple TV punon me iPhone dhe sensorët e tij të përparuar për të përmirësuar cilësinë e figurës së një televizioni. Apple TV përdor sensorin e dritës në iPhone për të krahasuar ekuilibrin e ngjyrave me specifikimet standarde të industrisë të përdorura nga kinematografët në të gjithë botën. Duke përdorur këto të dhëna, Apple TV përshtat automatikisht daljen e saj të videos për të dhënë ngjyra shumë më të sakta dhe kontrast të përmirësuar, pa pasur nevojë të rregulloni cilësimet e TV-së tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.